Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajare

este adevarat , mai nou, ca inainte de transmiterea revisalului trebuie sa declari ceva la somaj?
Probabil ca va referiti la obligatia stabilita in sarcina angajatorului de Legea nr.76/2002 , si anume:
Art. 10.
(1) Angajatorii au obligaţia sã comunice agenţiilor pentru ocuparea forţei de muncã judeţene, respectiv a municipiului Bucureşti, denumite în continuare agenţii pentru ocuparea forţei de muncã, în cãror razã îşi au sediul, respectiv domiciliul, toate locurile de muncã vacante, în termen de 5 zile lucrãtoare de la vacantarea acestora.
....

Art. 113. - Constituie contravenţie urmãtoarele fapte:
a) necomunicarea lunarã a locurilor de muncã vacante prevãzute la art. 10;

Art. 114.
(1) Contravenţiile prevãzute la art. 113 se sancţioneazã dupã cum urmeazã:
a) cele prevãzute la lit. a), b), f), h) şi j), cu amendã de la 3.000 lei la 5.000 lei;
b) cele prevãzute la lit. c), e), g) şi i), cu amendã de la 5.000 lei la 10.000 lei.

(2) Contravenientul poate achita, pe loc sau în termen de cel mult 48 de ore de la data încheierii procesului-verbal ori, dupã caz, de la data comunicãrii acestuia, jumãtate din minimul amenzii prevãzute la alin. (1), aceastã posibilitate fiind expres menţionatã în procesul-verbal.
concret, trebuie sau nu?
Din textul legii reiese clar ca, angajatorul este obligat sa anunte AJOFM-ului locurile de munca vacante ...

Insa problema expusa de dvs nu este noua .... legea a intrat in vigoare in 2002 , iar REVISAL-ul este din ianuarie 2007.