Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Prelungire mandat administrator SRL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Prelungire mandat administrator SRL

Buna seara,

Daca unui administrator al unui SRL urmeaza sa ii expire mandatul (avusese un mandat de 3 ani) dar prin AGA tot acesta va fi ales cu puteri depline si pe perioada nelimitata, cum va arata o hotarare AGA in acest sens, de prelungire a mandatului administratorului?

Acesta va mai trebui sa depuna specimen de semnatura si declaratie ca accepta mandatul de administrator si ca indeplineste prevederile legale de a detine calitatea de administrator?

Va multumesc,
In hotarare textul va fi cam asa: - se prelungeste durata mandatului administratorului X pe termen nelimitat, incepand cu data de....;
Nu este obligatoriu ca administratorul sa dea o declaratie prin care isi accepta mandatul ca si in cazul societatilor pe actiuni unde acest lucru este reglementat in mod special de Legea nr. 31/1990, dar nu este nici interzis, ramanand la latitudinea administratorului sa faca acest lucru.
Daca mandatul administratorului nu a expirat inca, din punctul meu de vedere nu trebuie sa mai dea o declaratie ca indeplineste conditiile legale pentru a-si desfasura aceasta activitate si nici alt specimen de semnatura, dar practica registrelor comertului nu este unitara in acest sens.
Multumesc,
Dar mai trebuie depus un act constitutiv actualizat?

Va multumesc,