Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii decizie suspendare CIM concediu medical cod 08
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

decizie suspendare CIM concediu medical cod 08

Buna ziua,

As vrea si eu sa stiu cu ce data se face decizia de suspendare CIM daca am intrat in concediu medical (de maternitate) incepand cu data de 04.07.2012 pentru 42 de zile?! Va multumesc frumos! O zi cat mai frumoasa!
Acel formular il depuneti la angajator, in vederea calcularii concediului postnatal.:)
Diferenta pe care am vrut eu sa o intelegeti, referitoare la cm este ca dvs va aflati intr-un concediu de maternitate(art.50 lit.a C.Mun) si nu intr-un concediu de incapacitate temporara de munca (art.50 lit.b).
Pentru persoana care se afla in concediu postnatal, repet, nu se face decizie de suspendare a CIM.Aceasta se face dupa terminarea respectivului concediu, cand salariata solicita suspensarea CIM in vederea intrarii in concediu crestere copil (CCC)
Va multumesc mult pt. promptitudinea cu care mi-ati raspuns. Stiam ca este concediu de maternitate, dar daca intrebi diverse persoane, spun altceva. Eu ma refeream la oncediu medical , adica la formularul dat de dr. Oricum apreciez ajutorul dvs. O zi cat mai deosebita!