Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Declaratii false la notar
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Declaratii false la notar

Ce risc exista in situatia in care se declara la notar ca esti necasatorit, desi este fals?
Falsul în declaraţii
Art. 292. - Declararea necorespunzătoare adevărului, făcută unui organ sau instituţii de stat ori unei alte unităţi dintre cele la care se referă art. 145, în vederea producerii unei consecinţe juridice, pentru sine sau pentru altul, atunci când, potrivit legii ori împrejurărilor, declaraţia făcută serveşte pentru producerea acelei consecinţe, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
si, ca o consecinta a celor explicate mai sus de utilizatorul lukacs, fiind vorba de un act notarial acesta devine anulabil in instanta.