Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... auto vandut ,actele predate la noul proprietar,masina ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

auto vandut ,actele predate la noul proprietar,masina deradiata de 5 ani

IN FAPT ESTE VORBA DE O VANZAREA UNUI AUTO DIN ANUL 2003 CAND VANZATORUL A PREDAT FARA A INCHEIA NICI UN ACT,TOATE ACTELE MASINII ( C.I SI CARTE DE IDENTITATE).
MAI MULT PTR A COMPLICA PROBLEMA IN 2006 VECHIUL PROPIETAR ESTE CONTACTAT DE NOU PROPRIETAR SA II FACA UN COMODAT SA POATA CIRCULA CU MASINA IN STRAINATATE CU PROMISIUNEA DEFINITIVARII ACTELOR CARE NU SA MAI REALIZAT DELOC.
IN CONCLUZIE CE E DE FACUT?
fie declari pierdute actele...si o iei de la capat, fie il cauti pe noul proprietar si ii iei nr de la masina (metoda mai neortodoxa) si mergeti cu ele la politie sa va radiati masina
monya mama omul meu a gasit numerele de inmatriculare (respectiv masina abandonata) si le-a recuperat. problema e la politie ca am inteles ca nu sunt de acord cu radierea daca motivezi ca ai pierdut actele si faci dovada cu monitorul.deci problema ramane.
plangere penala abuz de incredere cred ca merge si asta
am si eu o problema asemanatoare. am vandut acum 5 ani o masina fabricata in 1984si nu mai stiu nimic de ea sau de cel care o detine acum.am fost sunat acum 3 ani de cineva cu nr privat si a zis ca masina a luat foc a ars in intregime si ca o sa ma caute sa imi dea actele. de atunci nici un semn. cum pot sa o scot de la plata impozitului?