Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Probleme inmatriculare auto - proprietar doar in acte ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Probleme inmatriculare auto - proprietar doar in acte obligat sa plateasca taxa, ce se poate face?

Problema ar fi in felul urmator:
Cineva l-a prostit pe fratele meu sa inmatriculaze o masina pe numele lui. Acest individ, din alt oras, i-a promis fratelui meu ca plateste el taxa de inmatriculare, si tot ce e nevoie, doar ca pe acte sa apara numele fratelui meu. Ieri, am descoperit fara sa vreau ca fratele meu are de platit o taxa de inmatriculare in valoare de 5100 lei + penalitati. El nu are masina. Masina e proprietate personala a acelui individ. Acest individ si-a scos numere (negre, nu rosii) dar nu a platit taxa. I-a cerut fratelui meu si o copie C.I. ca sa poata "plati taxa". Posibil sa fi vandut masina deja. Acel om nu mai raspunde la telefon, probabil i-a dat un nume fals. Cum as putea sa oblig acea persoana sa-si plateasca taxa? Ce as putea sa fac sa nu ramana asa? Problema e ca Apartamentul in care locuim e coproprietar, si tare mi-e frica sa nu-l execute silit in ultima instanta, pentru ca nu avem de gand sa platim, si chiar daca am vrea nu avem de unde. M-am gandit sa-l duc de urechi la procuratura sa depuna o plangere. Oare se poate face ceva? :(
aqwszx a scris:

Ieri, am descoperit fara sa vreau ca fratele meu are de platit o taxa de inmatriculare in valoare de 5100 lei + penalitati.

Cum ati descoperit? Ati primit somatie sau cum?
La ce taxa va referiti, mai precis? Timbrul de mediu sau care?
Cum s-a inmatriculat masina, daca taxa nu a fost platita?

"Acest individ si-a scos numere (negre, nu rosii) dar nu a platit taxa"

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Follow us: Avocatnetro on Facebook

La politie nu-ti inmatriculeaza definitiv masina daca nu ai platit taxa de mediu.
jacquelline, utilizator
Am descoperit pe site-ul primariei, la plati online. Ma refer la taxa de prima inmatriculare, e trecuta pe site ca "TAXA AUTO". Nu stiu cum a fost inmatriculata fara sa plateasca, dar a fost. Cert e ca a primit numerele prin posta. Poate a gasit ceva portita.
probabil ai vazut ceva gresit pe site, si oricum nu trimite nimeni numere prin posta.
taxa de mediu/poluare, etc, nu e o taxa cu care sa ramai dator, ai chef o platesti si inmatriculezi masina, nu ai chef, nu o platesti si nu inmatriculezi masina. nu te obliga nimeni. si nu in ultimul rand timbrul de mediu e la anaf, nu are nici o treaba cu taxele locale.
Total TAXA AUTO - IBAN RO04 TREZ 076 2116020201 XXX debit:5.075,00, Penalitati 81,00, Total: 5.156,00

Exact asta scrie pe site-ul primariei. Ce ar putea fi daca nu inmatricularea?