Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Probleme inmatriculare auto - proprietar doar in acte ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Probleme inmatriculare auto - proprietar doar in acte obligat sa plateasca taxa, ce se poate face?

Problema ar fi in felul urmator:
Cineva l-a prostit pe fratele meu sa inmatriculaze o masina pe numele lui. Acest individ, din alt oras, i-a promis fratelui meu ca plateste el taxa de inmatriculare, si tot ce e nevoie, doar ca pe acte sa apara numele fratelui meu. Ieri, am descoperit fara sa vreau ca fratele meu are de platit o taxa de inmatriculare in valoare de 5100 lei + penalitati. El nu are masina. Masina e proprietate personala a acelui individ. Acest individ si-a scos numere (negre, nu rosii) dar nu a platit taxa. I-a cerut fratelui meu si o copie C.I. ca sa poata "plati taxa". Posibil sa fi vandut masina deja. Acel om nu mai raspunde la telefon, probabil i-a dat un nume fals. Cum as putea sa oblig acea persoana sa-si plateasca taxa? Ce as putea sa fac sa nu ramana asa? Problema e ca Apartamentul in care locuim e coproprietar, si tare mi-e frica sa nu-l execute silit in ultima instanta, pentru ca nu avem de gand sa platim, si chiar daca am vrea nu avem de unde. M-am gandit sa-l duc de urechi la procuratura sa depuna o plangere. Oare se poate face ceva? :(
@aqw....
Mai simplu ! Te duci si iei numerele de pe masina. Sa vezi cum te cauta apoi ! Exista si solutia finala : iei numerele, platesti la primarie ce ai de platit si radiezi masina. Daca te intreaba de talon, carte de identitate, le declari pierdute, scoti duplicate si tot o radiezi. Insa eu cred ca treaba e mai complicata... smecherul i-a promis/dat ceva fratelui... mai sapati ! Dar daca fratele e proprietar, de ce n-o vinde altui smecher ? Cum ar fi, un vehicul cu motor de 4000 cmc nu-i un harb de dacie, tot face 10.000 de lei asa, pt. piese ! Un far, o usa, o masca fata.... uitam oglinzile :D!
e4c5, utilizator
Masina, ca bun, e proprietatea ãluia, e proprietar in acte, e doar inmatriculata pe numele fratelui meu.
Masina se inmatriculeaza pe numele persoanei care e proprietar in acte
Adica legal (scriptic) masina figureaza pe numele fratelui dumneavoastra (in CIV, in talon, la primarie).
Ca faptic masina e proprietatea tertului in cauza, asta e alta poveste
Stiti unde locuieste tertul? Mergeti la el, si solicitati-i sa rezolve problema. Nu o rezolva, mergeti si luati placutele de inmatriculare de pe masina. Nu pricepe nici asa, vorbiti cu un avocat/notar sa ii faca o instiintare oficiala de returnare a bunului (masinii) aflat in folosinta. Aveti sanse sa il speriati, sa doreasca sa colaboreze.
Solicitati achitarea impozitului in cauza, si efectuarea formalitatilor de rigoare pentru a scoate masina de pe numele fratelui dumneavoastra (sa va plateasca si impozitul aferent fractiunii de anul acesta, si apoi sa faceti contract de vanzare-cumparare)
@aww...
Nu ne intelegem ! Toti va spunem cine e ,,proprietarul", dar degeaba ! S-o luam altfel : mergeti impreuna cu fratele la primarie, serviciul/directia taxe si impozite si solicitati sa vi se prezinte actele in temeiul carora fratele s-a pricopsit cu ditai masina dar mai ditai impozitul.
Fratele dumneavoastra s-a gandit cam ce se intampla daca masina e implicata intr-un jaf sau intr-un accident cu morti? ca spuneti ca nici nu stie numele real al "smecherului".