Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Prelungirea sederii unui cetatean Jordanian
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Prelungirea sederii unui cetatean Jordanian

Tocmai a terminat o colaborare artistica cu un papusar din Jordania. Domnul a coordonat workshopuri la
Caritas - Miercurea Ciuc si la Asociatia Down Mures. Am cerut prelungirea
sederii in Romania, din motivele sus mentionate. Biroul de Imigrari din Bucuresti ne-a spus ca cu o decizie de returnare este posibil prelungirea. Inregistrarea era facuta in Miercurea Ciuc, numai ca acolo nau putut sa ne dea informatii utile... Am depus cererile de la organizatiilor la Birouri de Imigrari din Miercurea Ciuc inaintea expirarii permisului de sedere, dupa care am primit, de fapt domnul a primit, o amenda de 400 lei.
Citez :

"Cetateanul strain mai sus mentionat nu a respectat obligatiile de a
parasi teritoriul statului Roman la expirarea dreptului de sedere
stabilit prin viza seria ROU nr. 001722447 eliberata de Ambasada
Romaniei din Amman valabila din 27. 06. 2012. pana la 30. 12. 2012,
drept sedere 15 zile.
Faptele comise sunt prevazute de art. 11 alin,1 din OUG: 194/ 2002
privind regimul strainilor in Romania"

Domnul a lucrat ca voluntar fara nici o recompensa cu copii si tineri
cu diferite dizabilitati.
Am nevoie de informatii privind contestarea si modificarea procesului. E greu sa comunici cu Oficiul de Imigrari, am scris, am sunat doar nu am putut contacta a o persoana care sa ne da informatii.

Cu stima,
Réka Deák
Din OUG nr. 194/2002 republicata in 2008 privind regimul strainilor in Romania:

Articolul 84 - Contestarea deciziei de returnare
(1) Decizia de returnare poate fi contestata in termen de 10 zile de la data comunicarii la Curtea de Apel Bucuresti, in cazul in care aceasta a fost emisa de Oficiul Roman pentru Imigrari, sau la curtea de apel in a carei raza de competenta se afla formatiunea teritoriala care a emis decizia de returnare. Instanta solutioneaza cererea in termen de 30 de zile de la data primirii acesteia. Hotararea instantei este irevocabila.
[...]
(3) Contestatia prevazuta la alin. (1) si (2) suspenda executarea masurii de indepartare.

Dvs. la Curtea de Apel Tg. Mures puteti contesta decizia de returnare - daca a primit-o, ca din ce ati scris reiese ca pana acum a primit doar amenda (scuze daca nu am inteles bine).
Contactarea unui avocat cred eu ca se impune, pentru ca nu e de glumit cu sederea ilegala pe teritoriul unui stat.
OG 194/2002, art. 23 alin. (5): Dreptul de şedere pe teritoriul României, conferit străinului prin viza de scurtă şedere, nu poate fi prelungit.