Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Se pedepseste casatoria de convenienta ?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Se pedepseste casatoria de convenienta ?

daca te casatoresti cu un cetatean de alta nationalitate si o faci de convenienta ce riscuri poti avea ?
Despagubirile pot fi acordate, in cazul cauzarii unui dezechilibru semnificativ in viata sotului , in situatia in care casatoria este desfacuta din culpa exclusiva.

Art. 388

Acordarea despăgubirilor

Distinct de dreptul la prestaţia compensatorie prevăzut la art. 390, soţul nevinovat, care suferă un prejudiciu prin desfacerea căsătoriei, poate cere soţului vinovat să îl despăgubească. Instanţa de tutelă soluţionează cererea prin hotărârea de divorţ.
Depinde.
Strainului poate sa nu i se acorde viza de lunga sedere, poate sa nu i se aprobe permisul de sedere, poate fi returnat, poate primi interdictie de intrare in Romania pentru p perioada determinata... Cititi OUG 194/2002 actualizata. Sanctiunile sunt la sfarsit.
Pentru cetateanul roman nu exista pedepse.

Articolul 46 - Viza de lunga sedere pentru reintregirea familiei
(19) Acordarea vizei de lunga sedere pentru reintregirea familiei poate fi refuzata atunci cand solicitarea se intemeiaza pe o casatorie de convenienta constatata anterior, in conditiile prezentei ordonante de urgenta.

Articolul 63 - Casatoria de convenienta
(1) Oficiul Roman pentru Imigrari refuza prelungirea dreptului de sedere obtinut in baza casatoriei daca, in urma verificarilor efectuate, rezulta ca acea casatorie este de convenienta.

Articolul 77 - Cazuri de anulare si revocare
(1) Oficiul Roman pentru Imigrari anuleaza, prin decizie motivata, dreptul de sedere permanenta sau temporara in Romania, daca se constata ulterior ca:
c) dreptul de sedere a fost obtinut in baza unei casatorii de convenienta, constatata in conditiile art. 63;

Articolul 78 - Comunicarea deciziei de anulare sau revocare
Decizia de anulare sau revocare a dreptului de sedere se comunica:
a) de catre Oficiul Roman pentru Imigrari, strainului care se afla pe teritoriul Romaniei, prin decizia de returnare prevazuta la art. 82;
Stoica Ioana a scris:

Despagubirile pot fi acordate, in cazul cauzarii unui dezechilibru semnificativ in viata sotului , in situatia in care casatoria este desfacuta din culpa exclusiva.

Art. 388

Acordarea despăgubirilor

Distinct de dreptul la prestaţia compensatorie prevăzut la art. 390, soţul nevinovat, care suferă un prejudiciu prin desfacerea căsătoriei, poate cere soţului vinovat să îl despăgubească. Instanţa de tutelă soluţionează cererea prin hotărârea de divorţ.

Nu cred ca are legatura cu subiectul, fiind vb de o casatorie de convenienta, se presupune ca cei doi au convenit cumva sa eludeze legea, cetateanul strain sa capete drept de intrare si sedere pe teritoriul Romaniei.
Despre ce prejudiciu vb in relatie, cand astia doi nu au niciuna ?

Situatia expusa viza o casatorie de convenienta ( este fara putinta de tagada ca persoana care a fost indusa in eroare se poate adresa instantei de judecata, in vederea despagubirilor ).

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Daca domnul intreaba ce riscuri ( de natura penala) are incheind o casatorie de convenienta, vi se pare ca a fost indus in eroare ?
gi-jane2, moderator