Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Permis sedere temporara cetatean non UE
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Permis sedere temporara cetatean non UE

Daca un cetatean non UE se casatoreste pe teritoriul Romaniei cu un cetatean roman, cetateanul non UE avand in momentul casatoriei viza turist care in multe cazuri nu este necesar sa fíe solicitata la ambasada Romaniei din tara de origine a cetateanului non UE datorita conventiilor in vigoare, cetateanul non UE are dreptul de a cere si ulterior obtine permisul de sedere temporara in baza faptului ca este casatorit cu un cetatean roman ? Intrebarea vine pentru ca pe site ul igi.mae.ro indica doar ca certificatul de casatorie daca a fost oficiat in strainatate trebuie transcris la oficiul starii civile dar in nici un caz necesitatea unei vize anterioare de lunga sedere cu scopul reintregirii familiei, solicitata la ambasada Romaniei din tara de origine a cetateanului non UE, sau, dupa ce casatoria a fost oficiata cetateanul non UE trebuie sa se intoarca in tara de origine doar ca sa ceara viza de lunga sedere doar ca ulterior aceasta sa fie aceptata de IGI ?
Parerea mea este ca nu se poate schimba ''din mers'' natura vizei cu care a intrat in tara.
A venit ca turist, va trebui sa plece pana cand ii expira si sa ceara o noua viza, de data asta pentru reintregirea familiei.
Totusi, cereti informatii oficiale de la Inspectoratul pentru Imigrari de care apartineti. La o asemenea intrebare (simpla pentru ei, as zice) cred ca puteti afla raspunsul si prin telefon:
[ link extern ]