avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 510 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... modalitate de plata sustinere prezentare in strainatate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

modalitate de plata sustinere prezentare in strainatate

Care este modalitatea de a primi niste bani de la o asociatie neguvernamentala in cazul in care am fost trimisa de catre aceasta in calitate de expert in strainatate pentru a face o prezentare, iar banii au fost deja virati in in contul asociatiei de catre organizatia pentru care am facut prezentarea. Mentionez ca, la momentul virarii banilor nu eram angajata, dar acum lucrez cu contract de munca.
De asemenea am si un PFA.
Cum poate sa procedeze ONG-ul pentru a-mi achita banii si a fi in legalitate.
Sa mi plateasca pe cartea de munca, (si atunci sa imi retina toate chelt salariale) - cred ca nu mi-ar conveni.
sa faca contract de prestari servicii si sa imi retina cei 16% impozit
sau sa faca contract cu PFA-ul meu?

Multumesc anticipat pentru raspuns

Simona
Cel mai recent răspuns: Avocat FLORENTINA ALBU , Avocat 23:59, 12 Ianuarie 2009
Faceti contract in calitate de PFA - dar trebuie sa aveti inscrisa activitatea prestata in obiectul de activitate.
Multumesc,

Am urmatoarele obiecte de activitate:
7320 activitati de studiere a pietei si de sondare a opiniei publice
7022 activitati de consultanta pentru afaceri si management
6311 prelucrarea datelor, administrarea paginilor web si activitati conexe
6203 activitati de management (gestiune si exploatare) a mijloacelor de calcul

Eu as zice ca se incadreaza la 7022 activitati de consultanta pentru afaceri si management, am dreptate?
Da, e bun, dar merge si 7320 pentru partea de studiere a pietei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce conditii trebuie indeplinite pentru urmatoarele coduri? ai.ciprian ai.ciprian Doresc sa infiintez un SRL care sa aiba urmatoarele obiecte de activitate: Principal: Cod caen - 741 Activitati de design specializat 7410 Activitati de ... (vezi toată discuția)
Autorizatii coduri caen 2ntz 2ntz Am tot cautat o lista cu codurile caen care nu necesita niciun fel de autorizatie, si singurul lucru pe care l-am gasit a fost o lista cu niste activitati insa ... (vezi toată discuția)
Despre infiintarea pfa NMP NMP Unde pot afla informatii despre PFA: - despre infiintarea unui PFA - despre coduri CAEN - despre fiscalitate Intentionez sa practic o activitate de ... (vezi toată discuția)