Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 Ce conditii trebuie indeplinite pentru urmatoarele ...
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

Ce conditii trebuie indeplinite pentru urmatoarele coduri?

Doresc sa infiintez un SRL care sa aiba urmatoarele obiecte de activitate:

Principal:
Cod caen - 741 Activitati de design specializat
7410 Activitati de design specializat

Secundare:

Cod caen - 620 Activitati de servicii in tehnologia informatiei
6201 Activitati de realizare a soft-ului la comanda (software orientat client)
6202 Activitati de consultanta in tehnologia informatiei
6203 Activitati de management (gestiune si exploatare) a mijloacelor de calcul
6209 Alte activitati de servicii privind tehnologia informatiei

631 Activitati ale portalurilor web, prelucrarea datelor, administrarea paginilor web si activitati conexe
6311 Prelucrarea datelor, administrarea paginilor web si activitati conexe
6312 Activitati ale portalurilor web

Cod caen - 702 Activitati de consultanta in management
7021 Activitati de consultanta in domeniul relatiilor publice si al comunicarii
7022 Activitati de consultanta pentru afaceri si management

Cod caen - 731 Publicitate
7311 Activitati ale agentiilor de publicitate
7312 Servicii de reprezentare media
Cod caen - 732 Activitati de studiere a pietei si de sondare a opiniei publice
7320 Activitati de studiere a pietei si de sondare a opiniei publice

Cod caen - 742 Activitati fotografice
7420 Activitati fotografice

Cod caen - 951 Repararea calculatoarelor si a echipamentelor de comunicatii
9511 Repararea calculatoarelor si a echipamentelor periferice
9512 Repararea echipamentelor de comunicatii

Trebuie sa indeplinesc vreo conditie speciala (referitoare la studiile/pregatirea asociatilor) pentru vreuna dintre aceste activitati? Nu am gasit restrictii de alta natura sau conflicte intre categorii.

Are importanta ordinea activitatilor secundare sau se aleg in ordinea categoriei din care fac parte? Si care este diferenta intre obiectul principal de activitate si cele secundare? Sunt cele din urma purtatoare de restrictii suplimentare doar pentru ca sunt secundare?

Va multumesc.
activitatea principala este cea din care veti obtine majoritatea veniturilor din societate. ob secundar este cel pe care il alegeti dumneavoastra in functie de ceea ce credeti ca veti mai face pe langa activitatea principala sau cele ce va vor fi de folos in activitatea principala. cred ca ar trebui sa va ganditi si la transport de marfuri, si la cateva activitati de comert, etc.
pentru cele alese de dumneavoastra nu aveti nevoie de autorizari speciale.la 7022 sunt excluse activitatile de reorganizare si lichidare judiciara
cel mai bine ar fi sa mergeti la r.c. la oficiul juridic, sa spuneti ce doriti sa faceti si vi se va tehnoredacta actul constitutiv si vi se vor da informatii referitoare la actele de care aveti nevoie
sau apelati la un jurist, avocat. succes
Multumesc pentru informatii.
Trebuiesc puse coduri de 4 cifre. N-are importanta. Sa fie in ordine.