avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 936 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... ce documente trebuie pentru deschiderea unor afaceri
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

ce documente trebuie pentru deschiderea unor afaceri

Buna ziua. As dori sa stiu si eu ce documentatie trebuie pentru deschiderea urmatoarelor afaceri (ma refer la documentele infiintarii ca persoana fizica sau juridica, calificari atestari, avize, autorizatii de functionare):
- colectare/reciclare deseuri de orice tip (metal, hartie, plastic etc.);
- vulcanizare;
- spalatorie auto;
-activitatea de producator agricol;
-activitatea de pomicultura;
- activitatea de apicultura.

As dori de asemenea, sa imi spuneti, ce documentatie este necesara (proiecte, etc.) pentru accesarea de fonduri europene in activitatile enumerate mai sus.
Va rog ca pentru fiecare documentatie sa imi spuneti si actele normative care reglementeaza pregatirea documentatiilor respective.

Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: eagle_free , utilizator 12:02, 12 August 2012
Doriti infiintarea tuturor activitatilor odata? :)
E cam greu deoarece domeniile, cele 3, sunt total diferite.Dvs. ce stiti sa faceti/calificare/ din toate aceste domenii?
-colectare/reciclare deseuri de orice tip (metal, hartie, plastic etc.);
[ link extern ]
-vulcanizare- masura 312 debuteaza la 1 august
[ link extern ]

-activitatea de producator agricol-obtineti certificat de la primarie
-activitatea de pomicultura+ activitatea de apicultura--masurile sunt inchise, dar le puteti citi aici:
[ link extern ] /
la investitii prin PNDR
Cititi ce aveti nevoie si ce conditii trebuie sa indepliniti pe masurile 112/141/312
Doar pentru zona rurala se pot accesa fonduri.
La o cautare pe internet gasiti si legislatia aferenta.
si dupa toate cate le veti citi si documenta, intrati pe site registrului comertului pentru detalii infiintare:
[ link extern ]
Ultima modificare: Miercuri, 18 Iulie 2012
Daniela Bolog, Consultant credite si finantari
nu!!! doream sa ma documentez asupra conditiilor pentru fiecare afacere in parte si sa indrum persoana interesata sa decida/sa aleaga asupra variantei care ii este mai accesibila. asta era scopul intrebarilor. multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Accesare fonduri europene oanalorena oanalorena pt.infiintarea unui atelier optica ca pfa pot accesa fonduri ue -in mediul rural (vezi toată discuția)
Fonduri nerambursabile pentru reciclare plastic? newexperyence newexperyence Buna ziua as dori sa primesc cateva lamuriri cu privire la infiintarea unei afaceri de RECICLARE mase plastice si refolosirea lor pentru a produce alte ... (vezi toată discuția)
Fonduri europene nerambursabile Edmontonian Edmontonian Buna ziua, am o firma care se ocupa de mentenanta si reparatii prin sudura. As dori sa stiu daca pot accesa fonduri europene nerambursabile pentru o noua ... (vezi toată discuția)