Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... ce documente trebuie pentru deschiderea unor afaceri
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

ce documente trebuie pentru deschiderea unor afaceri

Buna ziua. As dori sa stiu si eu ce documentatie trebuie pentru deschiderea urmatoarelor afaceri (ma refer la documentele infiintarii ca persoana fizica sau juridica, calificari atestari, avize, autorizatii de functionare):
- colectare/reciclare deseuri de orice tip (metal, hartie, plastic etc.);
- vulcanizare;
- spalatorie auto;
-activitatea de producator agricol;
-activitatea de pomicultura;
- activitatea de apicultura.

As dori de asemenea, sa imi spuneti, ce documentatie este necesara (proiecte, etc.) pentru accesarea de fonduri europene in activitatile enumerate mai sus.
Va rog ca pentru fiecare documentatie sa imi spuneti si actele normative care reglementeaza pregatirea documentatiilor respective.

Va multumesc anticipat.
Doriti infiintarea tuturor activitatilor odata? :)
E cam greu deoarece domeniile, cele 3, sunt total diferite.Dvs. ce stiti sa faceti/calificare/ din toate aceste domenii?
-colectare/reciclare deseuri de orice tip (metal, hartie, plastic etc.);
[ link extern ]
-vulcanizare- masura 312 debuteaza la 1 august
[ link extern ]

-activitatea de producator agricol-obtineti certificat de la primarie
-activitatea de pomicultura+ activitatea de apicultura--masurile sunt inchise, dar le puteti citi aici:
[ link extern ] /
la investitii prin PNDR
Cititi ce aveti nevoie si ce conditii trebuie sa indepliniti pe masurile 112/141/312
Doar pentru zona rurala se pot accesa fonduri.
La o cautare pe internet gasiti si legislatia aferenta.
si dupa toate cate le veti citi si documenta, intrati pe site registrului comertului pentru detalii infiintare:
[ link extern ]
Daniela Bolog, Consultant credite si finantari
nu!!! doream sa ma documentez asupra conditiilor pentru fiecare afacere in parte si sa indrum persoana interesata sa decida/sa aleaga asupra variantei care ii este mai accesibila. asta era scopul intrebarilor. multumesc.