Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Notificarea intrerupe cursul prescriptiei dreptului de ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Notificarea intrerupe cursul prescriptiei dreptului de a cere executarea silita?

Buna ziua,

Va rog sa-mi comunicati o opinie asupra spetei urmatoare.

Un prieten a contractat un credit acum patru ani.Nu a achitat ultima rata in cuantum de 300 lei a carei scadenta era data de iunie 2009.
In cursul lunii mai anul curent a primit 3 notificari, una din partea bancii, alta din partea unui avocat si alta din partea unei firme de recuperare creante prin care i se solicita sa plateasca creditul altfel va fi supus executarii silite.
Cunosc faptul ca potrivit art.405 alin.1 C.pr.civ. Dreptul de a cere executarea silita se prescrie in termen de 3 ani.
Mai departe. la art. 405 indice 2 este prevazut ca Cursul prescriptiei se intrerupe c) pe data indeplinirii in cursul executarii silite a unui act de executare.

Va rog sa-mi spuneti daca notificarile primite reprezinta acte de executare in acceptiunea art.405 indice 2 alin.1 lit.c? Situatie in care cred ca cursul prescriptiei se reinnoieste.

Va multumesc anticipat.
notificarea nu este executare. executare silita pot face executorii, nu avocatii.
Iar daca somatia provine de la executorul bancar?