Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... nivel alocatie cantina ajutor social
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

nivel alocatie cantina ajutor social

O cantina de ajutor social a trecut de la bugetar la SRL si a devenit platitoarre de TVA.Conform HG 421/16.04.2008 nivelul alocatiei /zi/persoana este de 6 lei.Consiliul local considera ca aceasta suma cuprinde si TVA.Prin urmare aloca doar 6 lei /zi/persoana,dar noi consideram ca nu este corect pentru ca in lista zilnica de alimente, cantina acorda 6 lei /persoana /zi fara TVA,daca ar aloca alimente de 6 lei cu TVA, in realitate ,persoana care serveste masa primeste alimente doar de 4.84 lei.Prin urmare noi consideram ca trebuie sa primim de la Consiliul local 6 lei +TVA /zi/persoana .Cum este corect ?

Activitatea de asistenta sociala( cantina de ajutor social) este o operatiune scutita de tva , conform Codului fiscal, art 141, alin (1), litera i)
ART. 141 Scutiri pentru operaţiuni din interiorul ţării

(1) Următoarele operaţiuni de interes general sunt scutite de taxă:
i) prestările de servicii şi/sau livrările de bunuri strâns legate de asistenţa şi/sau protecţia socială, efectuate de instituţiile publice sau de alte entităţi recunoscute ca având caracter social, inclusiv cele livrate de căminele de bătrâni ...

[ link extern ]

In cadrul unitatii dvs trebuie sa tineti o evidenta separata a operatiunilor scutite de tva fata de cele cuprinse in sfera de aplicare a TVA.

Multumesc