Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA la Azil de batrani
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA la Azil de batrani

Buna ziua.
Daca o Asociatie ONG este acreditat sa functioneze ca azil de batrani si a depasit plafonul de 220000 ron, devine platitor de TVA?
Va multumesc mult.
Weekend placut
george-neagu, moderator
Nu. Va rog sa cititi din codul fiscal art. 292 - Scutiri pentru anumite activități de interes general și scutiri pentru alte activități

(1) Următoarele operațiuni de interes general sunt scutite de taxă:

i) prestările de servicii și/sau livrările de bunuri strâns legate de asistența și/sau protecția socială, efectuate de instituțiile publice sau de alte entități recunoscute ca având caracter social, inclusiv cele livrate de căminele de bătrâni; Norme metodologice
Multumesc mult