Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu medical
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu medical

Buna dimineata. Sotia mea este insarcinata in 25 de saptamani. Am vrea ca pana intra in concediul prenatal, undeva la jumatatea lunii februarie dupa cunostintele noastre, sa-si mai ia niste zile de concediu medical de la doctorul ginecolog care ai supravegheaza sarcina. De aici am 2 probleme:

1) Cate zile de concediu medical poate sa ai acorde dr. ginecolog ?
2) La cate saptamani (luni) se intra legal in concediul prenatal pentru ca am vazut diferite raspunsuri pe aceasta tema ?

Multumesc mult anticipat !!!
shumy, utilizator
Conform Ordonantei de Urgenta nr. 158 din 2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari de sanatate, concediul pentru sarcina( concediu prenatal) se acorda pentru o perioada de 63 de zile inainte de nastere . Dupa nastere se acorda 63 zile concediu de lauzie. Concediile pentru sarcina si lauzie se pot compensa intre ele in functie de recomandarea medicului sau de dorinta beneficiarului in asa fel incat perioada minima obligatorie a concediului de lauzie sa fie de 42 zile.

Trebuie sa mergeti la ginecolog si sa va dea o recomandare pentru concediu prenatal pe care o duceti medicului de familie care va da concediu .
Nu, nu, nu. Probabil ca nu m-am facut bine inteleasa. Ma interesa daca doctorul ginecolog poate acorda concediu medical (pana intru in prenatal) fara ca sa mai fiu nevoita sa trec pe la medicul de familie si care este durata lui maxima?
Certificatele de concediu medical pentru sarcina se elibereaza de medicul de familie si/sau de medicul de specialitate obstetrica-ginecologie care asista gravida
Cornel Vasile, Consilier juridic
Aveti cumva idee care este durata unui concediu medical ce poate fi oferit de medicul ginecolog? Ca am inteles ca el este mai lung decat cel oferit de medicul de familie?
:hm: .... Nu stiu sigur, cred ca este de cel mult 30 de zile pentru luna in curs