Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu medical
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu medical

Buna dimineata. Sotia mea este insarcinata in 25 de saptamani. Am vrea ca pana intra in concediul prenatal, undeva la jumatatea lunii februarie dupa cunostintele noastre, sa-si mai ia niste zile de concediu medical de la doctorul ginecolog care ai supravegheaza sarcina. De aici am 2 probleme:

1) Cate zile de concediu medical poate sa ai acorde dr. ginecolog ?
2) La cate saptamani (luni) se intra legal in concediul prenatal pentru ca am vazut diferite raspunsuri pe aceasta tema ?

Multumesc mult anticipat !!!
shumy, utilizator
Multumesc mult de tot!
Medicul de familie nu poate da decat 14 zile , urmand sa faca trimitere catre medicul specialist . Medicul ginecolog iti poate da , daca este nevoie 30 de zile , apoi poate sa-l prelungeasca .