avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 473 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Copil minor la divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Copil minor la divort

Buna...dimineata! va rog sa ma ajutati spunandu-mi in caz de divort care dintre parinti are sansa mai mare de a ramane cu copilul minor?ce criterii de incredintare al acestuia sunt?
Mai concret..am ales,cu mare regret,sa pun punct casniciei mele de doar cateva luni...realizata,de altfel,mai mult "pt a fi in randul lumii" deoarece ramasesem insarcinata si vroiam sa fie bine pentru toata lumea; numai k nu a fost! motivul divortului?!poate k sunt mai multe dar cel mai important este acela k nu mai exista sentimente si nici intelegere,lucru care ma determina sa nu mai vreau o viata in 2; numai k este la mijloc o fetita de numai 2 luni :( pe care sotul ma ameninta ca mi-o va lua,nu pt ca s-ar descurca f bine cu ea..sau ar avea grija de ea..mai mult decat mine,ci pentru ca nu vrea sa mi-o lase!de ce? pt ca el nu vrea sa divortam...el prefera sa ne certam,sa suferim numai sa nu vada "lumea" ca a ajuns la divort;ar fi o rusine pt el si familia lui;dar eu pur si simplu nu mai pot! dar va rog sa-mi spuneti cum pot face ca fetita sa ramana cu mine..bineinteles ca nu pretind sa nu aibe relatia pe care si-o doreste cu fiica lui...dar o vreau langa mine. eu nu lucrez acum pt k stau acasa cu fetita...doar el lucreaza si vom lua de la stat stimulentul acela de insertie;este acesta un dezavantaj pt mine? va rog sa ma ajutati; multumesc!
In cazul dvs. avand in vedere faptul ca minora are numai 2 luni, este greu de presupus ca aceasta ar fi incredintata tatalui.

Conform NCC minorul va avea custodie comuna . Asa ca nu se pune problema ca o poate lua. Faptul ca acum nu lucrati nu constituie un dezavantaj in ideea in care probabil ati fost sal;ariata si acum sunteti in crestere copil. Cred ca instanta va tine cont si de varsta copilului asa ca nu ar trebui sa va faceti griji . Depinde foarte mult si de avocatul care il veti avea.
Abia de anul trecut m-am mutat in orasul actual in care stau impreuna cu sotul meu (si socrii)...si de la inceput am mers la niste birouri de contabilitate sa fac un fel de practica apoi la scurt timp am ramas insarcinata...de aceea nu am fost salariata;si pentru ca eu nu am beneficiat de indemnizatia pt crestere copil...va lua sotul un stimulent de insertie in timp ce acesta isi desfasoara in continuare activitatea la locul de munca;
Si inca ceva...pentru ca noi nu avem o casa a noastra,eu as vrea sa plec deja si sa iau si fata.. sa merg la parintii mei (care nu sunt din acelasi oras);asta m-ar afecta la proces? in fond kiar dak ar trebui sa las fata..cine s-ar ocupa de ea?bunicii ei?de aceea cred k mai ales si pentru faptul ca inca o alaptez as avea acest drept..sau sunt obligata sa raman pana se hotaraste in istanta?
multumesc mult pentru raspunsuri! o zi buna
Puteti merge la parintii dumneavoastra insa ar putea sa va faca o acuzatie de parasire de domiciliu. Cred ca ar fi bine sa consultati un avocat bun. Poate ar trebui sa luati in calcul si o eventuala reconciliere cu sotul. Ganditi-va ca este si posibilitatea unei depresii postnastere, pentru ca nu cred ca pot sa dispara sentimentele asa, hodoronc tronc. Ganditi-va si la copil si la situatia dumneavoastra viitoare. Daca intradevar nu mai puteti reconcilia nimic abia apoi faceti pasul spre divort. Poate ar mai trebui sa faceti o discutie si referitoare la faptul ca stand cu socrii se creeaza acel disconfort dintre soti. Deci vorbiti cu sotul dumneavoastra si despre acest lucru.
Daca va hotarati sa plecati, puteti pleca cu tot cu copil desigur.. "acuzatia" de parasire de domiciliu nu inseamna in realitate nimic, e doar un motiv de divort, pe care si dvs il doriti.
Puteti intenta divortul inainte de plecare sau dupa .. cum doriti. Cererea se depune la judecatoria de pe raza ultimului domiciliul, deci va fi mai greu cu deplasarea de la un oras la altul.
Puteti depune cerere si pe calea ordonantei presedintiale ca pe durata procesului de divort, domiciliul micutei sa fie stabilit la dvs in casa parintilor sau unde veti locui.

Alte discuții în legătură

Divort ContSters156794 ContSters156794 :help: sunt casatorita de 10 ani si am o fetita de 4 ani. din 2007 am venit din italia in romania, fetita mea s a nascut in italia. dupa ce ne am intors in ... (vezi toată discuția)
copil 4 luni arina789 arina789 Buna ziua! As avea nevoie de cateva raspunsuri. Ma aflu intr-o relatie de 7 ani. Locuim impreuna,in apartamentul meu. Nu suntem casatoriti. Avem o fetita de 4 ... (vezi toată discuția)
Cel mai bun avocat ,specializat pe divorturi, din timisoara carmenis carmenis Sint mama a unei fetite de 2 ani si 4 luni,casatorita din 2006.Doresc sa divortez ,sotul este agresiv verbal si fizic,am scos un act medico-legal care ... (vezi toată discuția)