Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozit PFA cu venituri din strainatate
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozit PFA cu venituri din strainatate

Buna ziua,
Daca imi infiintez un PFA in Romania cu care intentionez sa prestez servicii de curatenie in strainatate (e.g. Germania), iar toate veniturile vor proveni de acolo, ce impozite trebuie sa platesc, atat in Romania cat si in Germania ?
Multumesc!
Titularul P.F.A. care obtine venituri din Germania va plati in Romania impozite ca si titularul unei P.F.A. care obtine venituri din Romania: impozit pe venit, contributia de asigurari sociale si contributia de asigurari sociale de sanatate. (Aceste impozite se platesc dupa C.N.P.)

In plus, P.F.A. trebuie sa se inregistreze ca platitor de T.V.A. (Inregistrarea se face dupa C.U.I.)