avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 712 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA cu activitate in stat european
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA cu activitate in stat european

Buna ziua, imi puteti spune va rog cum se procedeaza cu contributiile, impozitul si celelalte taxe ptr un PFA care are sediul in ROmania dar presteaza activitate in stat european? Poate ma ajutati cu ceva linkuri catre legislatie.
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 03:57, 27 Iunie 2013
In urma desfasurarii activitatii unei P.F.A. trebuie platite doua tipuri de impozite, taxe si contributii sociale care sunt diferentiate dupa C.U.I. al acesteia sau dupa C.N.P. al titularului.

Dupa C.U.I.:
- impozite si taxe locale pentru proprietatile detinute sau ca urmare a activitatii desfasurate;
- impozitul si contributiile sociale aferente angajatilor;
- etc.

Dupa C.N.P.:
- impozitul pe venitul realizat;
- contributia de asigurari sociale;
- contributia de asigurari sociale de sanatate;
- contributia la fondul de somaj.

Chiar daca P.F.A. desfasoara activitatea in strainatate, obligatiile sunt aceleasi. In plus, daca activati in spatiul intracomunitar, mai apar si obligatiile referitoare la T.V.A.
Ultima modificare: Joi, 27 Iunie 2013
Iulian MANEA, Contabil

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit pfa cu venituri din strainatate Bluffy Bluffy Buna ziua, Daca imi infiintez un PFA in Romania cu care intentionez sa prestez servicii de curatenie in strainatate (e.g. Germania), iar toate veniturile vor ... (vezi toată discuția)
Pfa norma de venit pot deduce tva ul? dicix dicix Buna ziua, Am un PFA, tocmai am devenit platitor de TVA si as vrea sa stiu daca pot cumpara diverse produse (laptop, masina, etc.) fara sa platesc TVA ul? (vezi toată discuția)
Declaratii pfa, mod de calcul contributii Geo_2008 Geo_2008 Buna seara, stiu ca s-a scris mult pe aceasta tema dar e ceva ce eu tot nu inteleg. de aceea va rog foarte mult sa-mi spuneti ce obligatii declarative are ... (vezi toată discuția)