Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA cu activitate in stat european
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA cu activitate in stat european

Buna ziua, imi puteti spune va rog cum se procedeaza cu contributiile, impozitul si celelalte taxe ptr un PFA care are sediul in ROmania dar presteaza activitate in stat european? Poate ma ajutati cu ceva linkuri catre legislatie.
Va multumesc!
In urma desfasurarii activitatii unei P.F.A. trebuie platite doua tipuri de impozite, taxe si contributii sociale care sunt diferentiate dupa C.U.I. al acesteia sau dupa C.N.P. al titularului.

Dupa C.U.I.:
- impozite si taxe locale pentru proprietatile detinute sau ca urmare a activitatii desfasurate;
- impozitul si contributiile sociale aferente angajatilor;
- etc.

Dupa C.N.P.:
- impozitul pe venitul realizat;
- contributia de asigurari sociale;
- contributia de asigurari sociale de sanatate;
- contributia la fondul de somaj.

Chiar daca P.F.A. desfasoara activitatea in strainatate, obligatiile sunt aceleasi. In plus, daca activati in spatiul intracomunitar, mai apar si obligatiile referitoare la T.V.A.
Iulian MANEA, Contabil