Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... reconectare e-on gaz !
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

reconectare e-on gaz !

buna.sunt din baia mare;
mi-a fost intrerupta alimenatarea cu gaze naturale din cauza neplatii in termen a facturilor.stiam ca va trebui sa platesc facturile si bineinteles o taxa de recuplare in valoare de 118 lei .pana aici sunt de acord ,plus ca platesc si penalitatile aferente ..
dar mi se cere sa depun la brd suma de 376 lei ca o garantie (cred ca in contul e-on gaz !!!) care ii voi primi inapoi peste 2 ani ,conform hg1043/2004-art19. puteti sa ma ajutati cu aceasta hotarare ?!sa-mi explicati daca este legala , ce inseamna? daca nu platesc toate cele trei sume (fact.restante+reconectarea+garantia) nu se face reconectarea .
eu nu inteleg de ce trebuie sa platim acea garantie(376lei in baia mare),odata ce platim penalitati , in caz de neplata in termen ,sau taxa de rebransare in cazul in care a fost sistata alimentarea !!!

[Editat - nu deschideti mai multe topicuri pentru aceeasi problema, este impotriva Regulamentului si vor fi sterse. Multumesc pentru intelegere]
Ares-3, moderator