Forum Discuţii juridice Executare silită Nerespectare conditii contract
Discuție deschisă în Executare silită

Nerespectare conditii contract

Buna seara.Am sa prezint pe scurt problema pe care o am si la care asi dori daca se poateun sfat.In anul 2008 am incheiat un contract cu o firma de prestari servicii pentru montarea unor gemuri termopan la o constructie noua.Toate bune si frumoase la inceput,am platit avansul cerut din totalusumei datorate iar la o data anterioara am mai platit inca o transa din suma iar restul de plata urma sa se faca la incheierea lucrarilor respectiv finalizarea contractului.Ultima dat de plata fiind a pe data de 25 octombrie(avansul fiind achitat in luna august),data la care toata tamplaria trebuia sa fie montata si in regula urmand sa se faca procesul verbal de receptie finala si bineinteles plata finala.Pe parcursul acestei perioade am ajuns in culme disperarii deorece firma respectiva executase doar partial si defectuos montajul iar la data de 25 octombrie aveam tamplaria momtata partial si o parte trebuia sa fie schimbata deoarece nu se potrivea cu specificatiile din contract si cu defecte. Fiind nemultumit de executia lucrarii am cerut se se inlocuiasva geamurile care nu erau in regula dar nu am primit nici un raspuns.La jumatatea lunii noiembrie am trimis o notificare prin avocat firmei respective ca datorita executiei neprofesionaliste si cu intarzieri am sa execut lucrarea cu alta firma iar suma datorata pana acum consider ca este de ajuns pentru ceea ce au facut. Notificarea a fost trimisa de avocat frin posta cu confirmare de primire.Am confirmarea de primire semnata de secretara firmei ca au primit notificarea dar nici pana in ziua de azi nu am primit raspuns la ea.In anul 2011 la 3 ani de incheierea contractului ma trezesc ca urmeaza sa fiu executat silit pentru neachitare a restukui deplata din contract bineinteles cu penalitatile de rigoare fiind o suma destul de mare, in conditiile in care i-am notificat exprimandu-mi nemultumirea fata de serviciile firmei si neavand un proces verbal de receptie finala a lucrarilor,deorece nu au venit sa inlocuiasca tamplaria cu defecte.Intrebare me este cum trebuie sa procedez intr-o asemenea situatie.Nu am actionat in instanta pentru ca nu am avut nici un raspuns la notificarea mea .Multumesc mult pentru o eventuala lamurire.
Ati avut si garantie de la firma asupra lucrari ?
ContSters259084, utilizator
nu nu am avut nici o garantie.Adica un certificat de garantie a executiei lucrarii?
Pai si atunci cum ati incheiat acel contract,ar fi trebuit sa primiti o garantie si eu mi-am pus termopane dar am avut o perioada garantie in care firma se obliga sa suporte eventualele reparatii .
ContSters259084, utilizator
Tot ce am este;Contractul de prestari servicii ,chitantele pri care se atesta plata celor doua transe din care avansul lucrarii in vaoare de 50%din lucrare,notificarea trimisa de mine prin avocat precum si confirmarea de la posta precum ca firma a primit plicul semnat de secretara
nu stiu sigur dar am sa ma uit dar trebuia totusi sa existe un proces verbal de receptie finala care atesta ca lucrarea sa deafasurat conform contractului si totul este in regula semnat de ambele parti

probabil garantia intervenea la receptia finala si intra in vigoare de la data finalizarii lucrarii

[folositi butonul editeaza cand aveti de completat un mesaj, multumesc]
gi-jane2, moderator
Pai atunci in acel contract de servicii ar trebui sa existe o astfel de clauza care in cazul nerespectarii ei contractul sa fie nul de drept.