Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Predare amplasament bloc catre firma care executa ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Predare amplasament bloc catre firma care executa reabilitarea termica -Definitie

La multi ani!Asta toamna blocul a intrat in programul de reabilitare termica,in care scop s-a procedat la aceasta predare de amplasament.Nu avem un proiect pe care sa-l urmarim,deci nu stim nimic din ce trebuie facut,materiale,lucrari etc.Constructo-
rul face ce vrea ,zice ca asa este proiectul (care este numai in posesia lui) iar eu ,ca locatar,sunt victima unor abuzuri de neimaginat.Concret vreau sa intreb daca in continutul termenului de predare amplasament este mentionata refacerea glafurilor interioare din apartamente dupa inlocuirea tamplariei vechi.Normal este sa predau blocul functional si sa-l primesc tot functional ,adica asa cum a fost inainte.Constructorul refuza refacerea glafurilo(si nu numai),dar sugereaza sa facem lucrarea particular cu bani,folosind lucratorii lor.Puteti sa ma lamuriti daca refacerea glafurilor intra in obligatia constructorului ?Cu stima,
Este in functie de contractul incheiat intre prestator si beneficiar.
aolo se mentioneaza printe altele si lucrarile ce se executa si pentru care se percepe contravaloarea acestora.
Imobilul reprezinta totalitatea proprietatii atat privat= apartamente individuale plus partea comuna
Nu ati precizat daca exectarea lucrarii de modernizare si efecientizare termica se realizeaza prin implicarea autoritatii locale sau este hotararea adunarii generale a membrilor proprietari
Indiferent de forma de executare modernizare,asociatia de proprietari ca reprezenant legal a asociatiei de proprietari si pentru interesul generale a proprietarilor detine obligatia ca prin reprezentantii lsai egali sa desfasoare demersuri direct la executant sau si la nivelul autoritatii locale competente,astfel incat executia sa fie un tot unitar care sa asigure buna functionare a proprietatii private si comune
Daca nu se poate solutiona amiabil,presedintele de asociatie poate prin comitetul executiv sa incheie proces verbal de constatare a lucrarilor in forma concreta care demonstreaza neexecutarea partilor comune si sa sesiseze oficial directia disciplina in constructii,inspectoratul de stat in constructii
La finalul executiei executantul detine obligatia sa incheie proces verbal de receptie si sa acorde garantia pentru lucrare
Modernizarea executata trebuie sa fie completata in carte tehnica a imobilului cu documentele justificative
ynocentta, utilizator
Buna seara.Scuze ca mi-a scapat acest amanunt .Reabilitarea blocului se realizeaza cu implicarea primariei de sector care... tace atunci cand i se spun astfel de lucruri.In nume propriu m-am inscris in audienta la primar pe 6 decembrie tocmai pt a-l convinge sa vina sa vada.Pana acum nu mi s-a raspuns,am revenit de 2 ori si nimic.Am fost pasat de colo -colo.
Lucrarile au stagnat din cauza vremii si speram ca acum se pot remedia deficientele.Din pacate ordinele le da primaria si nu noi.Asa ca ,desi se putea lucra la interior,totul a ramas ca inainte de sarbatori,nu-i picior de meserias prin bloc.Va asigur ca va ve-ti cruci la vederea unora dintre lucrari !!Si nu vorbesc numai de distante de 12-13 cm intre tamplaria termopan si perete ,cu acest gol umplut cu polistiren si spuma ci de inconstienta sefilor firmei de c-tii care au permis ca tamplarie termopan grea de zeci si sute de kg , sa stea in niste suruburi din care unele intra in pereti doar cativa cm!!Sigur sugestiile de mai sus sunt benefice , merg maine sa discut cu presedintele si cu cei din comitetul de bloc sa ia masuri.Multumesc pt sugetii si astept in continuare o parere avizata la intrebarea mea :Este obligata firma care mi-a inlocuit tamplaria veche cu termopane,sa-mi repare glafurile interioare la ferestre ?Inca o data multumesc