Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Reabilitare termica bloc 7 scari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Reabilitare termica bloc 7 scari

Asociatia de proprietari din care fac parte a primit de la primarie avizul pentru strangere de semnaturi in vederea reabilitarii cf OUG 18/2009. Majoritatea proprietarilor de pe scara unde locuiesc au fost de acord cu reabilitarea, desi unii au deja apartamentul izolat. Printre acestia ma aflu si eu, locuiesc la parter, am cumparat ap. la sfarsitul anului 2013 cu certificat de eficienta energetica din care rezulta ca ap. intra in categoria "A", deci cea mai buna. Desi teoretic se spune ca se vor face verificari si la ap. care se conformeaza standardelor (care standarde, apropos? - exista vreun document in acest sens, care sa specifice aceste standarde?) nu se va distruge ceea ce s-a facut deja, eu am dubii in ceea ce priveste corectitudinea si profesionalismul celor care fac astfel de verificari (am vazut destule lucrari prost facute....). De exemplu, la ap. meu pe langa izolatia clasica cu polistiren de la exterior exista izolatie cu vata minerala si rigps la interior, iar ferestrele au obloane exterioare de lemn care sunt extraordinar de bune si pentru vant, si pentru frig, si pentru caldura. Asa ca sunt de acord numai cu lucrarile pe partile comune (terasa, subsol, hol de intrare, etc), dar la izolatia ap. meu nu as vrea sa se umble, si nici tamplaria termopan nu as vrea sa fie schimbata. Ca proprietar, am dreptul sa invoc certificatul de eficienta energetica si faptul ca de de fapt si de drept ferestrele ap sunt proprietatea mea si nu a primariei sau a asociatiei? Iar daca nu ma descurc cu acest lucru, care sunt caile de urmat? Multumesc anticipat pentru raspuns.
Tamplaria termopan apartine proprietarului si nu poate fi schimbata daca acesta nu este de acord.

In schimb daca nu s-a obtinut autorizatie de constructie pentru lucrarile de izolatie pot sa indeparteze toata lucrarea (chiar daca este de o calitate superioara celei pe care o vor executa) fara sa va ceara acordul.
In plus va pot si amenda daca va impotriviti.

In lipsa autorizatiei de constructie certificatul de eficienta energetica nu are nicio valoare.

In lipsa AC ati putea sa discutati amiabil cu executantul lucrarii iar daca acesta este suficient de inteligent sa inteleaga ca lucrarea existenta este cel putin egala sau superioara lucrarilor pe care le vor executa sa faca doar zugravirea lucrarii existente. Ar fi ideal daca ati putea prezenta ceva documente privind materialele folosite si un certificat de garantie eliberat de firma care a executat lucrarea (daca fostul proprietar a pastrat astfel de documente).

Executantul lucrarilor de reabilitare nu va oferi garantie pentru lucrari partiale, daca in perioada de garantie se intampla ceva in zona apart. dvs. atunci acesta nu va putea spune ca in zona respectiva nu au executat lucrari, ar insemna ca au incasat niste bani ptr lucrari neexecutate.
cyan, moderator
cyan a scris:

Tamplaria termopan apartine proprietarului si nu poate fi schimbata daca acesta nu este de acord.

.

Eronat
Este evident ca nu v-ati confruntat personal cu astfel de situatie
Daca adunarea generala hotaraste inlocuirea apometrelor sau a repartitoarelor de cost,
hotararea nu este obligatorie pentru toti proprietarii
Personal m-am confruntat cu astfel de situatie in 2012 cand blocul nostru intr-un final a intrat in programul de reabilitare prin primarie
Chiar daca initial,in adunarea generala s-a hotarat ca proprietarii care detin tamplarie termopan cu caracteristici tehnice similare celor pe care primaria a anuntat ca urmeaza sa le monteze,sa nu trebuiasca sa dezafecteze termopanul,in final toti proprietarii au beneficiat de inlocuirea tamplariei termopan
S-a ajuns inclusiv in instanta
Nu am avut ce sa facem toti proprietarii care aveam termopane anterior montate
Am beneficiat de lucrari de foarte proasta calitate,au fost montate geamuri fixe desi initial s-a garantat montarea de geamuri oscilobatante
Au fost dezafectate inclusiv toate balcoanele
Desi multi proprietari nu au fost de acor sa inchida blcoanele,in final toate balcoanele au fost inchise cu termopan
Este foarte frumos sa vezi de afara un bloc proaspat vopsit cu geamuri toate la fel
Dar nu este la fel de frumos sa fi proprietar in acel bloc sa vezi ca iti ploua pe pereti pe langa termopane prost montate
Primaria cand incheie contractul de reabilitare temica impune obligatia ca la final sa incheie proces verbal de receptie
la final partea comuna trebuie sa aibe aspect uniform cu toate identice,altfel nu se elibereaza procesul verbal de receptie

Ferestrele apartamentului sunt parti componente ale proprietatii individuale si nu ale partilor comune. La fel cum este si usa de la intrare.

Primaria nu poate impune ca partile individuale sa aiba aspect uniform in conditiile in care nu exista obligativitatea obtinerii unei autorizatii de constructie pentru schimbarea ferestrelor.

In conditiile in care se acorda garantie numai pentru lucrarile executate in procesul de receptie se pot preciza apart ptr care nu se acorda garantia termopanelor.
@cyan
In cazurile in care primaria se implica si suporta cota parte/integral rebilitare termica,prin contractul incheiat cu asociatia se impun clauze prin care la final lucrarea executata=partea comuna/exteriorul imobilului de locuit in comun urmeaza sa aibe aspect uniform
Nu se admite si nu se incheie PV receptie finala lucrare de reabilitare termica executa prin primarie,in cazul imobilelor in care ferestrele termopan au diferite culori,diferite caracteristici