avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 960 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Impozitare dobanda platita
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Impozitare dobanda platita

daca o societate comerciala din Romania obtine un credit extern de la o banca dintr-o tara membra UE, pt dobanda lunara platita la credit trebuie sa retina la sursa impozit pe dobanda, care sa fie platit si declarat la Finante. Daca DA, ce procent??, si conform carei legi??
dobanda platita la credit se considera ca fiind venit obtinut de un nerezident???
ce declaratii trebuiesc facute la Finante???
multumesc
cristi banu
Cel mai recent răspuns: Andrei CFNET , Consultant fiscal 20:29, 18 Ianuarie 2009
Conform art. 115 (1) b) din Codul fiscal (Legea 571/2003):
ART. 115 Venituri impozabile obtinute din Romania [ link extern ] /
(1) Veniturile impozabile obtinute din Romania, indiferent daca veniturile sunt primite in Romania sau in strainatate, sunt:
b) dobanzi de la un rezident;


Cota este de 10% conform art. 116 (2) a) [ link extern ] /
sau
cota mai favorabilă din CEDI convenţia de evitare a dublei impuneri încheiată de RO şi statul membru în care este rezidentă Banca, confom art. 118 [ link extern ] /

lista CEDI încheiate de România [ link extern ] /

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit pe dividende pentru persoane juridice straine Maria Tulbure Maria Tulbure Va rog sa-mi spuneti, cat este impozitul pe dividende pentru persoane juridice straine; ca sa fiu mai explicita, ce impozit trebuie sa plateasca pe dividende o ... (vezi toată discuția)
Impozit nerezident alexandru08 alexandru08 Buna ziua! Am primit o factura de la un nerezident din Suedia. Nerezidentul mi-a prestat servicii de natura consultantelor. Aplic stopajul la sursa tinand ... (vezi toată discuția)
Impozit venit strainatate dinup dinup Buna ziua, An citit diverse post-uri legate de impozitarea salariului obtinut in strainatate dar doresc un raspuns exact pentru cazul meu. Lucrez la o ... (vezi toată discuția)