Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Impozitare dobanda platita
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Impozitare dobanda platita

daca o societate comerciala din Romania obtine un credit extern de la o banca dintr-o tara membra UE, pt dobanda lunara platita la credit trebuie sa retina la sursa impozit pe dobanda, care sa fie platit si declarat la Finante. Daca DA, ce procent??, si conform carei legi??
dobanda platita la credit se considera ca fiind venit obtinut de un nerezident???
ce declaratii trebuiesc facute la Finante???
multumesc
cristi banu
Conform art. 115 (1) b) din Codul fiscal (Legea 571/2003):
ART. 115 Venituri impozabile obtinute din Romania [ link extern ] /
(1) Veniturile impozabile obtinute din Romania, indiferent daca veniturile sunt primite in Romania sau in strainatate, sunt:
b) dobanzi de la un rezident;

Cota este de 10% conform art. 116 (2) a) [ link extern ] /
sau
cota mai favorabilă din CEDI convenţia de evitare a dublei impuneri încheiată de RO şi statul membru în care este rezidentă Banca, confom art. 118 [ link extern ] /

lista CEDI încheiate de România [ link extern ] /