avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 964 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... majorari și penalitãți
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

majorari și penalitãți

Am o rugăminte, nu știu să răspund la următoarea speță :
În baza unui proces verbal întocmit de Finanțe în 6.02.2003, s-a stabilit în sarcina unei persoane fizice un debit format din impozit pe venit în sumă de 3.128.077 lei , majorări de întârziere de 11.179.691 lei și penalități în sumă de 265.886 lei. Persoana fizică a achitat impozitul de 3.128.077 lei la data de 11.02.2003, dar nu a achitat majorările și penalitățile.
Aceasta persoană fizică poate beneficia de anularea majorărilor și penalităților în anul 2012 ?
Persoana respectivă a primit înștiințare de poprire și i s-a blocat contul bancar pentru un debit de 1.256 lei (12.560.000) reprezentând majorări și penalități, data popririi fiind 31.05.2012.
vă mulțumesc !
Cel mai recent răspuns: Lucian Huzum , Consilier juridic 11:44, 21 Iulie 2012
Mie imi pare a fi prescris acel debit vechi din 2003 reprezentand majorari si penalizari.

Pentru a putea beneficia de scutirea de laplata penalizarilor si a majorarilor eu stiu ca legea vorbea de stingerea debitului principal intr-o periaoda de timp data. Ori in cazul dvs debitul principal este stins din 2003.

Eu as recomanda o contestatie la executare impotriva popririi sa vedem si noi in temeiul carui titlu executoriu se executa si ce reprezinta concret sumele respective.
Cu cifrele acelea astronomice pe care le-ati postat in cuprinsul mesajului m-ati speriat ... Inca mai calculati in leul vechi?
Nu mai poate beneficia de stergerea penalitatilor, au fost doua facilitati pana acum: 31 decembrie 2011 si 30 iunie 2012.
A se vedea in acest sens OG nr. 29 si 30 din 2011.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Penalizari neachitate myhy myhy Buna ziua, As dori sa va expun problema mea: Am un restantier in bloc care achita intretinerea cu intarziere, acumuland si penalitati. Daca nu achita si ... (vezi toată discuția)
Penalitati pentru impozite restante persoana fizica joana joana Buna ziua, Ma intereseaza daca exista posibilitatea de a achita partial penalitatile la impozitul restant pe masina, casa, teren, in momentul in care doresc ... (vezi toată discuția)
Opcnas 894/2011 – aplicarea art. xi din og 30/2011 (anulare penalitati de intarziere) si reglementarea unor masuri financiar-fiscale  Gabriela Monica Ionescu Gabriela Monica Ionescu [b]In Monitorul Oficial al Romaniei nr. 787/07.11.2011, a fost publicat Ordinul presedintelui Casei Nationale de Asigurari de Sanatate nr. 894/2011 privind ... (vezi toată discuția)