Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Penalitati pentru impozite restante persoana fizica
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Penalitati pentru impozite restante persoana fizica

Buna ziua,
Ma intereseaza daca exista posibilitatea de a achita partial penalitatile la impozitul restant pe masina, casa, teren, in momentul in care doresc sa achit integral restanta de impozit.
Majorarile de intarziere se achita dupa ce se achita toate sumele reprezentand creanta principala adica debitele- in ordinea vechimii- pe fiecare tip de obligatie in parte.

Sa presupunem ca aveti de plata la impozitul pe cladiri : 60 lei din 2011 si accesorii aferente acestui debit 20 iar pe 2012 60 lei si accesorii 10 lei. Daca veti plati 90 lei acesti bani vor stinge debitul de 60 lei din 2011, apoi din debitul pe 2012 30 lei. Va va ramane de achitat 30 lei din ddebitul din 2012 si apoi sumele accesorii.

In cazul in care va raman de plata numai sume reprezentand majorari aceste vor fi stinse prin plata tot in ordinea vechimii pe fiecare obligatie de plata in limita sumei platite.

Multumesc.
Dar daca achit doar impozitul fara penalitati pot sa obtin certificat fiscal ca sa pot vinde o masina?
Nu, trebuie sa achitati si penalitatile.
Multumesc.