Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Aplicare contraventie
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Aplicare contraventie

Buna ziua,

Imi puteti spune, va rog, daca ANPC poate aplica o contraventie invocand prevederi ale legislatiei nationale pentru un serviciu prestat de o societate romana intr-o tara membra a uniunii europene pentru un consumatoru din tara respectiva.

Multumesc
ANPC poate aplica o contraventie

ANPC poate constata si consemna incalcarea legislatiei in vigoare ,respectiv existenta unei contraventii
Contraventia nu se "aplica",ci se constata de catre autoritatea in drept si eventual aceasta poate dispune sanctiuni
Daca executantul este Roman,respectiv detine obligatia respectarii normelor nationale,daca ANPC a fost legal sesizata,detine obligatia si compenta sa constate,sa consemneze si sa aplice sanctiuni