Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Va rog un sfat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Va rog un sfat

Cum se poate solutiona urmatoarea problema:
Dupa decesul sotului nu am facut succesiunea intrucat am un singur copil, dar acum doresc sa valorific masina prin programul RABLA si nu o pot vinde intrucat apare ca proprietar sotul meu decedat. Exista o alta modalitate decat succesiunea notariala, in vederea evitarii taxelor de succesiune prea impovaratoare.
Nici-o modalitate legal mai ieftina. Succesiunea notariala nu este foarte scumpa decat in cazul in car singura mostenire este masina pe care vreti sa o introduceti in program. De principiu va spun ca taxa este de circa 1100-1400 RON indiferent de cat de multe bunuri mosteniti. La fel de important este cand a avut loc desesul sotului pentru a sti daca veti platii sau nu impozitul pe mostenire.
Decesul sotului meu a avut loc in anul 2004, eu ma gandeam ca mai putin costisitor este deschiderea unei actiuni in partaj.
Onorarul notarului public se calculează în funcţie de valoarea masei succesorale. Dacă masa succesorală valorează mai puţin de 5.400 lei, onorarul este de 3% dar nu mai puţin de 20 lei/moştenitor.

Pentru un onorar de 1.400 lei (14.000.000 lei vechi), masa succesorală ar trebui să fie în valoare de peste 150.000 lei (1.500.000.000 lei vechi).

Onorariile notariale trebuie să fie afişate la sediul fiecărui birou notarial. Dacă notarul căruia vă veţi adresa vrea să "umfle" onorarul, adresaţi-vă camerei notarilor publici.

Liviu S.Bordaş
corect, deci ar trebuii sa aveti si un apartament sau cota corespunzatoare =D>
Atat timp ce masina este pe numele sotului .....singura modalitate este dezbaterea succesiunii. Interesati-va la un notar care sunt taxele pentru bunurile care fac parte din masa succesorala. Oricum, odata trebuie sa faceti si acest lucru.