Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Va rog un sfat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Va rog un sfat

Cum se poate solutiona urmatoarea problema:
Dupa decesul sotului nu am facut succesiunea intrucat am un singur copil, dar acum doresc sa valorific masina prin programul RABLA si nu o pot vinde intrucat apare ca proprietar sotul meu decedat. Exista o alta modalitate decat succesiunea notariala, in vederea evitarii taxelor de succesiune prea impovaratoare.
dar nu se poate face dezbaterea succesorala si in instanta?
ce actiune trebuie introdusa
Se poate, daca partile nu se inteleg asupra impartirii succesiunii. Este oricum mai dificil din punct de veder eprocedural si va recomand sa cereti sprijinul uni avocat.