Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Cum sa procedez ?! (dosar cu greseli)
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Cum sa procedez ?! (dosar cu greseli)

In calitate de vanzator pentru o suprafata de teren, am demarat intocmirea CF.
Tehnicianul ( PFA) a intocmit un dosar ( schite , calcule...etc) insa dosarul contine unele greseli pe care cei de la Oficiu mi le-au adus la cunostinta si despre care dansii spun ca este obligatia celui care a intocmit schitele ( PFA_ul) de a face corecturile.Am luat legatura cu tehnicianul repsectiv, insa ma duce cu vorba, banii i-m achitat in totalitate, dansul si-a luat obligatia de a finaliza procedurile de la Oficu, insa acum "nu mai vrea sa fie gasit".
Intrebare: cui ma pot adresa pentru aceste aspect ? la OPC, sau exista vreo asociatie profesionala a acestor domni ingineri de cadastru ?
Multumesc !
Adresati-va Oficiului de cadastru cu toate datele. Trimiteti si expertului un mesaj precum ca depuneti plangere impotriva lui.
Ati intocmit un contract cu inginerul cadastrist?
Am patit si eu. Singura rezolvare a fost sa apelez la un alt topograf, care in baza actelor deja intocmite, contra unei sume modice, a depus lucrarea intocmita in mod corect.
Nu am intocmit nici un contract, am mers pe buna credinta.
Multumesc pentru raspunsuri, ma bucur ca cineva intr-o situatie asemanatoare a procedat asa cum intentionez si eu, sa caut un alt ing. poate poate , mai ales ca erorile de corectat nu sunt cine stie ce, sunt vizibile chiar si pentru neavizati.
In cazul incare totusi as dori sa depun plangere cui trebuie sa ma adresez?
Multumesc !