Forum Discuţii juridice Executare silită suspendare executare
Discuție deschisă în Executare silită

suspendare executare

ce taxe de timbru trebuie sa platesc pentru o cerere de suspendare a executarii pana la solutionarea cauzei
Conf. art.2 alin.2 legea 146/1997 actualizata privind taxele judiciare de timbru - În cazul contestaţiei la executarea silită şi al opoziţiei la executare, taxa se calculează la valoarea bunurilor a căror urmărire se contestă sau la valoarea debitului urmărit, când acest debit este mai mic decât valoarea bunurilor urmărite. Taxa aferentă acestei contestaţii nu poate depăşi suma de 194 lei, indiferent de valoarea contestată.

10 lei taxa de timbru plus o cautiune pe care o fixeaza judecatorul
Multumesc frumos pentru raspuns.

Daca depun cererea de suspendare provizorie a executarii impreuna cu o cerere de ajutor public judiciar,am sanse sa mi se aprobe diminuarea cautiunii?
Sansele nu le putem aprecia, nestiind ce situatie financiara aveti dvs si familia, plus alte obligatii, cheltuieli.

Cererea va fi admisibila daca indeplineste conditiilecerute de lege.