Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general ARENDA 2012
Discuție deschisă în Contabilitate în general

ARENDA 2012

La plata arendei in natura se retine impozit?
Da. Si in acest caz proprietarul poate opta (prin act aditional la contract) ca arendasul sa-i retina si sa-i plateasca impozitul in procentul si dupa formula din codul fiscal.
Imi puteti prezenta un exemplu concret de calcul? De exemplu pentru 600 kg se va retine impozit 600 kg *75%*16% = 72. Ma intereseaza cazul in care societatea este platitoare de tva. Am vazut o factura in care pentru cele 600 kg se aplica tva iar apoi se scadea 72 kg * ( pretul stabilit de CJ + 24%* pretul stabilit de CJ) dar in factura la Valoare TVA era trecut 0.
Informatii aveti la adresa [ link extern ]

si la [ link extern ]
george-neagu, moderator