Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Credit Banca cedat catre o firma de recuperari
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Credit Banca cedat catre o firma de recuperari

Buna ziua,

Am avut un credit la Banca care a fost cedat catre o firma.
La momentul cedarii cei de la Kruc au preluat o datorie de 39,000 lei.
Acum suma datorata a ajuns la 52,000 lei deoarece zic ei ca au aplicat 25% dobanda cat aveam eu pe contractul initial.
I-am contactat sa rezolv deoarece vreau sa platesc si mi-au trimis un angajament de plata.
Acesta contine ratele pe 10 ani (550 lei / luna) si niste conditii printre care:
4. Dobanda stabilita intre Dvs. si Banca . este de 25,20%.Avand in vedere ca Societatea
noastra doreste sa vina in ajutorul debitorilor sai, va propune o scadere a acestei dobanzi pana la 5,75%. Astfel dobanda
aplicabila la principalul restant va fi mai mica cu 19,45%.
5. Debitorul doreste achitarea datoriei pe care o are fata de Creditor;
2. Debitorul recunoaste caracterul cert, lichid si exigibil al creantei detinute de Creditor si declara ca este de acord cu
achitarea acesteia in cuantumul si conditiile stabilite in cele ce urmeaza;
4. In cazul neachitarii intocmai si la timp a esalonarilor de plata stabilite mai sus, prezentul angajament nu isi mai
produce efectele (achitarea in rate a debitului restant), urmand ca dvs. sa fiti obligat/a la plata integrala a debitului
datorat, recalculat cu procentul de dobanda din contractul initial.
5. Debitorul este de acord sa plateasca penalitati de 0,07% pentru fiecare zi de intarziere la plata ratelor scadente,
cuantumul acestora putand depasi in aceste conditii debitul principal asupra caruia sunt calculate penalitatile, iar acestea
se vor regasi in utima rata scadenta.
Debitorul renunta la dreptul de a formula orice posibila actiune care ar avea ca scop contestarea creantei, a titlului din
care rezulta aceasta sau a prezentei conventii.

Eu vreau sa platesc.
As vrea insa sa ma asigur ca nu sunt pacalit si mai mult daca se poate as vrea cumva sa scad datoria pe cat se poate eventual cumva discutand sa platesc numai suma preluata de la Banca.

Ma poate ajuta cineva cu un sfat ?
Se poate face ceva ? E corect contractul ? Sa-l semnez ?

[ editare- numele persoanelor implicate]
gi-jane2, moderator
Buna ziua
Daca suma pe care o pretind cei de la KRUK este de 39.000 ron, contractul daca nu mai cuprinde si alte clauze...cititi fiecare cuvant, atunci este ok pare de buna credinta.
Il semnati doar daca stiti ca o sa puteti sa platiti ratele intocmai si la timp.
Inca un sfat,,,negociati cu ei cat puteti de mult, specificati mereu ca sunteti de bun credinta si vrei sa platiti daca: de exemplu rata e de cel mult 300 ron pe luna, daca puteti plati doar cei 39.000 ron fara dobanda, chiar daca vi se pare greu de crezut cei de la firma de recuperari au dat doar 10% din ceaa ce datorati dumneavoastra deci trageti cat puteti
Daca nu aveti nici o garantie pusa pentru acel credit pot cel mult sa va puna proprire de 30% pe salariu, asa ce orice suma mai mare pe care va angajati s-o platiti e un castig pentru cei de la Kruk.
Succes