Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... C.A.S.
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

C.A.S.

Stie cineva cum pot plati impozitele ca si persoana fizica, nefiind angajat, astfel incat sa beneficiez de vechime pe cartea de munca? Ce anume trebuie platit, unde, si cum pot face acest lucru? Multumesc.
daca nu sunteti angajat,nu aveti o forma de organizare juricica,PFA,II,IF puteti merge la CJAS si faceti contract pentru sanatate, la Casa judeteana de pensii pentru contributii pentru stagiu de cotizare. Aceste contributii se platesc la sectia financiara de care apartineti.
Cotele de plata sunt:
-5,5% din salarul minim brut pe economie, 700 lei la sanatate
-31,3% din salarul minim brut pe economie, 700 lei pentru pensii
V-am spus de cele 2 contributii pentru ca si la sanatate sunteti obligat sa fiti asigurat
Multumesc frumos.