avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 947 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA cu norma de venit trecut in sistem real
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA cu norma de venit trecut in sistem real

Buna ziua,
Pana acum am avut PFA cu norma de venit, care a disparut de curand. Va rog sa imi spuneti pentru PFA in sistem real:
1. actele pe care trebuie sa le detin
2. declaratii pe care trebuie sa le depun
3. contributiile pe care trebuie sa le platesc
Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Cornelia Tulpan , Contabil 17:06, 2 Februarie 2011
Pana pe 31 ianuarie, trebuia sa depuneti declaratia 220 cu venitul estimat pe 2011, deoarece ati trecut de la un sistem de impozitare la altul..
Ca PFA in sistem real, trebuie sa tineti contabilitate in partida simpla.
Pentru aceasta, achizitionati un Registru de incasari si plati, in care veti completa cronologic incasarile si platile, in vederea determinarii venitului impozabil.
Acesta trebuie numerotat intr-un exemplar, stampilat si inregistrat la Administratia financiara de care apartineti.
In ceea ce priveste contributiile sociale (sanatate si pensii), din venitul net, adica venituri-cheltuieli, veti plati 5,5% la sanatate.
Pentru pensii, nu platiti daca sunteti angajat cu carte de munca in alta parte, indiferent daca sunteti angajat cu norma intreaga sau partiala si nici daca veniturile brute realizate pe total an, nu depasesc 4 salarii brute medii pe economie, adica 8.088 lei( 2022 lei x 4).
In caz contrar, veti plati 31,3 % din minim pe economie, adica 31,3 % din 708 lei, respectiv 222 lei/luna.
Aceasta este contributia minima, puteti plati si mai mult daca doriti, pana la nivelul a 5 salarii medii [(5 x 2022 lei)x31,3%].
Din venitul net minus contributiile sociale ( pensii (daca e cazul) + sanatate) platiti impozitul pe venit de 16%.
Mai aveti nevoie de Registrul inventar si de Registrul unic de control, dar banuiesc ca pe acestea le aveti deja.
Si daca nu va descurcati, aveti nevoie de un contabil.:)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contribuþii sociale ºi impozit în cazul traducãtorilor autorizaþi csllngy csllngy Buna ziua Am autorizatia de traducator. Am inteles ca trebuie inregistrata la finante. Impozitul se plateste in regim real. Ce se intampla cu contributiile ... (vezi toată discuția)
Contributii pfa del_gf del_gf As avea rugamintea sa ma lamureasca cineva: 1) cand trebuie sa platesc contributiile si impozitul, in cazul in care data infiintarii PFA va fi 7 septembrie ... (vezi toată discuția)
Infiintare pfa webdesign informatii ionutz_andrei ionutz_andrei Buna. As dori sa infiintez un pfa pe webdesign si ma intereseaza cateva informatii. Precizez ca am diploma necesara care sa ateste ca pot oferi acest ... (vezi toată discuția)