Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de urmas

Buna ziua,
As dori sa stiu daca ,fiind divortata de curand, am un baietel de 12 ani din aceasta casatorie, sotul meu a decedat recent, in ultimul timp nu a prea lucrat pe nicaieri, copilul are dreptul la ceva beneficii banesti ca urmas ? Va multumesc
- Care era varsta tatalui copilului la data decesului
- Care este vechimea totala in munca a tatalui

In functie de aceste date va putem spune daca copilul are dreptul la pensie de urmas.
Buna ziua,
Varsta tatalui era de 48 de ani la data decesului. De lucrat a lucrat 7 ani in Spania cu acte , in tara a lucrat dar nu stiu cati ani ,o sa aflu. Multumesc frumos.
trebuie sa aiba o vechime de 20 de ani
*** nu mai e nevoie de vechime daca cauza desesului a fost:
a) accident de muncă şi bolilor profesionale, conform legii;
b) neoplaziilor, schizofreniei şi SIDA;