avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1141 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de urmas

Buna ziua,
As dori sa stiu daca ,fiind divortata de curand, am un baietel de 12 ani din aceasta casatorie, sotul meu a decedat recent, in ultimul timp nu a prea lucrat pe nicaieri, copilul are dreptul la ceva beneficii banesti ca urmas ? Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Bruta , utilizator 09:56, 1 August 2012
- Care era varsta tatalui copilului la data decesului
- Care este vechimea totala in munca a tatalui

In functie de aceste date va putem spune daca copilul are dreptul la pensie de urmas.
Buna ziua,
Varsta tatalui era de 48 de ani la data decesului. De lucrat a lucrat 7 ani in Spania cu acte , in tara a lucrat dar nu stiu cati ani ,o sa aflu. Multumesc frumos.
trebuie sa aiba o vechime de 20 de ani
*** nu mai e nevoie de vechime daca cauza desesului a fost:
a) accident de muncă şi bolilor profesionale, conform legii;
b) neoplaziilor, schizofreniei şi SIDA;

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie de urmas marynuksavu marynuksavu fina mea a decedat in varsta de 38 ani a de decedat in data de 02.08.2012,nu a fost pensionara dar a beneficiat de un ajutor de handicap.Are aproximativ 8 ani ... (vezi toată discuția)
Pensie pentru cancer mamar maxtheone maxtheone Buna ziua.Am o verisoara care a suferit de cancer mamar iar in urma operatiei i-a fost extirpat un san.Are varsta de 48 ani si 6 ani vechime in cimpul ... (vezi toată discuția)
Ani de vechime LEOGABILORI LEOGABILORI Buna .Ma numesc LORAND si as vrea si eu sa mi se dea niste sfaturi .Situatia mea e urmatoarea sotia si eu suntem rezidenti an spania de 11 ani angajatii .Sotia ... (vezi toată discuția)