Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie de urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie de urmas

fina mea a decedat in varsta de 38 ani a de decedat in data de 02.08.2012,nu a fost pensionara dar a beneficiat de un ajutor de handicap.Are aproximativ 8 ani vechime in campul muncii. Intrebarea mea este daca fiicele ei in varsta de 16 ani si 6 ani pot beneficia depensie de urmas.

Beneficiaza de pensie de urmas doar daca decesul mamei lor s-a datorat:
a) accidentelor de muncă şi bolilor profesionale, conform legii;
b) neoplaziilor, schizofreniei şi SIDA;