avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 876 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Facturi nesosite
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Facturi nesosite

Buna ziua,

Am o intrebare, referitor la facturi nesosite (contul contabil):

Eu vand unui client un serviciu, la pretul de 150 lei + TVA, pe care il facturez sa zicem la data de 01.03.2012. Aferent acestui serviciu primesc o factura de la un furnizor, emisa in data de 20.04.2012, in valoare de 100 lei + TVA.

Pentru ca practic cei 150 lei + TVA nu reprezinta profit 100%, fiind un serviciu revandut in baza contractului cu furnizorul, este corect sa pun valoarea de 100 lei + TVA pe facturi nesosite pana la primirea facturii de la furnizor pentru ca la 31 martie sa nu inchid cu impozit de plata 16% din 150 lei, ci cu impozit de plata 16% din (150 - 100) lei?

Multumesc anticipat!

Cel mai recent răspuns: ContSters91171 , utilizator 17:09, 26 Iulie 2012
este corect, servicul facturat de furnizor in aprilie este aferent lunii martie.
Multumesc!
La fel este si situatia in care serviciile nu sunt consumate de client (exemplu servicii de telecom), iar furnizorul le va factura cand se va intampla consumul? Pot sa pun pe nesosite aceste servicii?

Exemplu: Clientul cumpara un pachet de 1000 minute apeluri voce, dar le consuma peste 3 luni, exchivalentul il lei al pachetului de servicii vandut catre client nu este profit 100% urmand a fi facturat de furnizor cand se ocazioneaza consumul, in acest caz 3 luni. Pana atunci cand are loc consumul consider ca cele 1000 de minute, la pretul de intrare de la furnizor, pot fi trecute pe facturi nesosite

Este corect?
Daca sunt facturate de la inceput, in avans , se face inreg.471=401 si 446=401, si apoi pe masura consumului se face inreg.626=471
rectific: 4426 =401

Alte discuții în legătură

Factura emisa in luna ianuarie 2013 se poate inregistra in decembrie 2012 carasclaudiu carasclaudiu Buna ziua! Am o situatie si anume aceea ca am primit dispozitie sa inregistrez facturi emise in ianuarie si februarie 2013 in evidenta contabila a lunii ... (vezi toată discuția)
Plata fara factura nicolpa nicolpa Facturile de la electrica nu le-am primit de aproape un an de zile.S-a facut plata fara a avea factura .Cum inregistrez in contabilitate aceasta plata? (vezi toată discuția)
Garantii prestari servicii crystyna2000 crystyna2000 [b]situatie[/b]: se emite factura pentru prestari servicii 1000 ron + 240 ron TVA Conform contractului , la efectuarea platii, se retine garantie 10% din ... (vezi toată discuția)