Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Facturi nesosite
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Facturi nesosite

Buna ziua,

Am o intrebare, referitor la facturi nesosite (contul contabil):

Eu vand unui client un serviciu, la pretul de 150 lei + TVA, pe care il facturez sa zicem la data de 01.03.2012. Aferent acestui serviciu primesc o factura de la un furnizor, emisa in data de 20.04.2012, in valoare de 100 lei + TVA.

Pentru ca practic cei 150 lei + TVA nu reprezinta profit 100%, fiind un serviciu revandut in baza contractului cu furnizorul, este corect sa pun valoarea de 100 lei + TVA pe facturi nesosite pana la primirea facturii de la furnizor pentru ca la 31 martie sa nu inchid cu impozit de plata 16% din 150 lei, ci cu impozit de plata 16% din (150 - 100) lei?

Multumesc anticipat!

Practic clientul cumpara 1000 minute, i se factureaza pe 1 ianuarie. Le consuma in 3 - 6 luni si doar atunci vine factura de la furnizor, pentru cat a consumat. Noi puneam pe facturi nesosite cheltuiala aferenta facturii emise catre client pana venea factura de la furnzior consumul (adica in 3 - 6 luni), dupa care reglam. (reglajul se efectua pe masura ce se consumau). Nu este corect si asa?
e ok
Multumesc frumos!