avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 900 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Facturi nesosite
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Facturi nesosite

Buna ziua,

Am o intrebare, referitor la facturi nesosite (contul contabil):

Eu vand unui client un serviciu, la pretul de 150 lei + TVA, pe care il facturez sa zicem la data de 01.03.2012. Aferent acestui serviciu primesc o factura de la un furnizor, emisa in data de 20.04.2012, in valoare de 100 lei + TVA.

Pentru ca practic cei 150 lei + TVA nu reprezinta profit 100%, fiind un serviciu revandut in baza contractului cu furnizorul, este corect sa pun valoarea de 100 lei + TVA pe facturi nesosite pana la primirea facturii de la furnizor pentru ca la 31 martie sa nu inchid cu impozit de plata 16% din 150 lei, ci cu impozit de plata 16% din (150 - 100) lei?

Multumesc anticipat!

Cel mai recent răspuns: ContSters91171 , utilizator 17:09, 26 Iulie 2012
Practic clientul cumpara 1000 minute, i se factureaza pe 1 ianuarie. Le consuma in 3 - 6 luni si doar atunci vine factura de la furnizor, pentru cat a consumat. Noi puneam pe facturi nesosite cheltuiala aferenta facturii emise catre client pana venea factura de la furnzior consumul (adica in 3 - 6 luni), dupa care reglam. (reglajul se efectua pe masura ce se consumau). Nu este corect si asa?
e ok
Multumesc frumos!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Factura emisa in luna ianuarie 2013 se poate inregistra in decembrie 2012 carasclaudiu carasclaudiu Buna ziua! Am o situatie si anume aceea ca am primit dispozitie sa inregistrez facturi emise in ianuarie si februarie 2013 in evidenta contabila a lunii ... (vezi toată discuția)
Plata fara factura nicolpa nicolpa Facturile de la electrica nu le-am primit de aproape un an de zile.S-a facut plata fara a avea factura .Cum inregistrez in contabilitate aceasta plata? (vezi toată discuția)
Garantii prestari servicii crystyna2000 crystyna2000 [b]situatie[/b]: se emite factura pentru prestari servicii 1000 ron + 240 ron TVA Conform contractului , la efectuarea platii, se retine garantie 10% din ... (vezi toată discuția)