Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale codul caen si activitatea firmei
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

codul caen si activitatea firmei

buna ziua,
Am si eu cateva nedumeriri, pe care le voi adresa in diferite topicuri cu titluri diferite pt a nu face un amestec de pareri si raspunsuri.
Din ce stiu, acum o firma are dreptul sa treaca 3 activitati, 1 principal si 2 secundare, asa este?
Eu doresc Publicitate, Organizare evenimente si resurse umane (plasarea fortei de munca). Pot avea activitate in acelasi timp pe toate 3? in care coduri caen se incadreaza acestea? si cum fac sa am activitate pe toate 3 odata.
Multumesc

p.s. stiu ca e ciudata combinatia, dar... numai eu stiu ce e mintea mea :P
O societate poate avea numai un obiect principal de activitate si cate obiecte secundare doriti.
Precizare. In codul CAEN sunt anumite coduri care sunt coduri unice sau altele care au nevoie de aprobari speciale, in cazul dumneavoastra codul de resurse umane are nevoie de aprobarea Ministerului Muncii, dar nu e cod unic.
Prin cod unic se intelege faptul ca societatea nu poate avea decat un singur obiect de activitate.
Eu stiam ca de cativa ani s-a schimbat si nu ai dreptul decat la o activitate principala + 2 secundare.
Banuiesc ca sunteti sigur de afirmatia facuta, nu? Deci am voie o activitate principala + restul (cate or fi) secundare, cu conditia sa nu fie coduri unice, nu? Si pot desfasura activitate cu oricare din ele indiferent daca este principal sau secundar, nu?
multumesc frumos
DA.
Din ce stiu, acum o firma are dreptul sa treaca 3 activitati, 1 principal si 2 secundare, asa este?

Nu. Obiectele secundare de activitate nu sunt limitate la 2.

Eu doresc Publicitate, Organizare evenimente si resurse umane (plasarea fortei de munca). Pot avea activitate in acelasi timp pe toate 3?

Da.

in care coduri caen se incadreaza acestea?

7311 Activităţi ale agenţiilor de publicitate
9329 Alte activităţi recreative şi distractive n.c.a.
7810 Activităţi ale agenţiilor de plasare a forţei de muncă

cum fac sa am activitate pe toate 3 odata.

Le autorizati pe toate 3 in baza declaratiei pe proprie raspundere.
deci 7810 - resursele umane nu e cod unic?
zau daca mai inteleg ceva :)