Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Nelamurire CAEN
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Nelamurire CAEN

Buna ziua,
In primul rand... o sa imi cer scuze, pt. ca subiectul acesta ar putea parea stupid pentru unii, insa chiar am nevoie de o lamurire.
De-a lungul timpului, am desfasurat o activitate de intermediere intre firme de publicitate si promoter, oferind firmelor persoane dornice sa lucreze ca promoter in magazine de gen Trident, Kaufland, Artima etc. pe o perioada determinata de timp. Banii de la firma veneau la mine, eu imi opream comosionul si plateam angajatii. Am fost imputernicit la o microintreprindere care are ca activitate principala 7450 Selectia si plasarea fortei de munca, iar acum vreau sa-mi deschid propria firma. Nelamurirea mea este urmatoarea: ce activitate sa trec in statut din moment ce la Selectia si plasarea fortei de munca sunt excluse activitatile de impresariat/intermediere (asta facand eu de fapt)?
Va multumesc si scuze de deranj.
De ce nu le treci pe amandoua;)
7450 - selectia si plasarea fortei de munca, dupa cate stiu eu este o activitate care poate fi trecuta in statutul societatii doar ca obiect principal. Prin urmare celelalte activitati ( de impresariat ...) trece-le la activitatile secundare.
Cere informatii suplimentare la ORC , pentru ca apar foarte des modificari in legatura cu anumite activitati din codul CAEN, si e posibil sa gresesc.#-o
Unele activitati din codul CAEN pot fi doar obiecte unice, si in atare situatie la secundar pot fi trecute doar activitatile conexe.
pt siguranta ta informeaza-te la ORC unde iti va spune exact ce e cu activitatea 7450:D
nu conteaza.
Important e sa treci una ca obiect principal si celalta secundar;)
poti sa mai treci si alte obiecte de activitate, taxa se plateste la pagina:O
Romy are doar partial dreptate, in situatia in care printre obiectele de activitate trecute la secundar nu exista vreo unul cu restrictii.
Exista unele obiecte care sunt unice: contabilitate...cabinete medicale...., care se folosesc singure in statut sau alaturi de unele activitati adiacente.
Altele pot fi trecute doar in principal, in secundar oricare alte obiecte care nu au vreo iinterdictie.
In caz contrar dosarul tau de infiintare al societatii nu poate trece de judecatorul sindic...

Romy are doar partial dreptate, in situatia in care printre obiectele de activitate trecute la secundar nu exista vreo unul cu restrictii.
Exista unele obiecte care sunt unice: contabilitate...cabinete medicale...., care se folosesc singure in statut sau alaturi de unele activitati adiacente.
Altele pot fi trecute doar in principal, in secundar oricare alte obiecte care nu au vreo iinterdictie.
In caz contrar dosarul tau de infiintare al societatii nu poate trece de judecatorul sindic...

si unde nu am dreptate:-/