Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Viza de flotant
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Viza de flotant

Buna ziua,

As avea o intrebare in legatura cu obtinerea vizei de flotant, care sunt actele necesare.
Eu sunt o persoana fizica si inchiriez un apartamemnt de la o persoana juridica.
am sunat la evidenta personelor dar din pacate nimeni nu m-a lamurit.

Multumesc
Alina
Pentru înscrierea în actul de identiate a menţiunii privind stabilirea reşedintei trebuie sa depuneţi la servciul de evidenta a persoanelor de care apartţine adresa la care va stabiliti reşedinţe documentele :
-cere tip cere se procură de le evidenţa persoanelor şi se distribuie gratuit, un tibru fiscal de 4 lei, cartea de identiate a dvs. şi actul de proprietate al imobilului unde vă stabiliti reşedinţa în copie şi original.
Daca nu sunteţi proprietar al imobilului , la depunerearea cererii va trebui să fie prezent şi proprietarul. În situaţia în care aveţi un contract de închiriere în formă autentică, vizat la administraţia finaciară nu mai este nevoie de prezenta proprietarului . Prezenţi contaractul în copie şi original, dar ăfie vizat la administarţia finaciară.
In situatia in care contractul e incheiat intre o persoana juridica si o persoana fizica nu mai trebuie inregistrat la sectia financiara. Doar daca ar fi incheiat intre doua persoane fizice este necesara inregistrarea la sectia financiara.
Multumesc pentru raspunsuri, am uitat sa precizez un amanunt destul de important. momentan contractul nu se afla pe numele meu ci pe numele prietenului meu care nu este cetatean roman dar persoana fizica, cu acel contract imi pot face flotant daca prietenul meu vine cu mine la politie?