Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... pontaj la locul de munca membrii comisiei de vot
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

pontaj la locul de munca membrii comisiei de vot

Buna ziua,

Imi poate spune cineva daca un salariat este ales presedinte in comisia de votare la referendum, si lipseste de la locul de munca 2 zile, cum este pontat pe aceste 2 zile. Suntem obligati sa-i acordam libera platita, si conform legii nr....

Multumesc
Se ponteaza normal in zilele lucratoare.
Sunteti obligati conform legii 3/2000 si HG 142/2012
Art. 2. -
(1) Pe toata perioada exercitarii atributiilor privind organizarea si desfasurarea alegerilor autoritatilor administratiei publice locale, institutiile la care sunt angajati membrii birourilor electorale, statisticienii, informaticienii si personalul tehnic auxiliar le asigura acestora drepturile salariale cuvenite, potrivit legii.
www.avocatnet.ro/content/art...

Daniela Bolog, Consultant credite si finantari