Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CCM sau legea speciala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CCM sau legea speciala

In CCM se prevede ca salariatul detasat ca urmare a solicitarii sale nu beneficiaza de anumite drepturi, printre care si acelea de a-si pastra functia si toate drepturile prevazute in CIM si CCM.
In legea electorala 115/2015 se prevede la art.121.alin 2 ca
(2) Membrii birourilor electorale, statisticienii si personalul tehnic auxiliar, care au calitatea de angajat cu contract de munca sau sunt numiti intr-o functie publica, se considera detasati, pe perioada cat isi desfasoara activitatea, la birourile electorale.
In HG 53/2016 privind cheltuielile pentru organizarea alegerilor electorale se prevede ca
Art. 2. — (1) Pe toată perioada exercitării atribuţiilor privind organizarea şi desfăşurarea alegerilor locale, instituţiile la care sunt angajaţi membrii birourilor electorale, personalul tehnic auxiliar şi statisticienii le asigură acestora drepturile salariale cuvenite, potrivit legii.
Se stie ca membrii birourilor electorale de circumscriptie sunt reprezentanti ai unor partide care au fost nominalizati alegand dintre membrii sai pe cei care si-au exprimat disponibilitatea.
In aceste conditii se poate considera ca acei membrii au ales sa fie detasati la birourile electorale si deci nu pot beneficia de drepturile prevazute in CCM sau prin articolul specificat sus angajatorul trebuie sa-i asigure toate drepturile salariale dar si cele din CCM?
Este legea 115/2015 o lege speciala care bate prevederile CCM?
HG 53/2015 are caracter obligatoriu si bate prevederile CCM?

In speta, potrivit legii nu CCM-ului, li se asigură acestora drepturile salariale cuvenite.

CCM nu poate contine drepturi inferioare legii.