Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariu

Buna ziua,as dori sa stiu care poate fi salariul minim pe care il poate acorda un angajator pentru un angajat in functie de conducere[cu studii superioare]?Multumesc anticipat
Daca nu exista un contract colectiv de munca aplicabil salariul este cel negociat de parti si nu poate fi mai mic de 700 lei atat pentru salariatul cu studii superioare cat si pentru salariatul cu studii medii ,precum si pentru salariatul fara studii. Coeficientii de ierarhizare nu mai sunt obligatorii (la studii superioare e 2, deci sal.minim 1400 ROn).

miha7070 a scris:

... Coeficientii de ierarhizare nu mai sunt obligatorii (la studii superioare e 2, deci sal.minim 1400 ROn).

Cred ca va contraziceti ... nu exista salariu minim de 1400 lei pentru studii superioare ....:)

Angajatorul este obligat să garanteze în plată un salariu brut lunar cel puţin egal cu salariul de bază minim brut pe ţară indiferent de studiile necesare ocuparii unui post.
Intr-adevar nu ,,e'', ci ,,era''...inainte erai obligat ca pentru un post care necesita studii superioare sa incadrezi cu un salar minim de 1400 RON.:)
Intr-adevar, pana la 01.01.2011 era obligativitatea folosirii coeficientilor datorita existentei CCMN .. dupa nu mai exista aceasta obligativitate decat daca sunt prevazuti in ccm aplicabil angajatorului sau in reg.intern al acestuia ...