Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Studii superioare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Studii superioare

Vreau sa stiu daca angajatorul este obligat sa ofere un salar mai mare de 700 de ron brut unei persoane cu studii superioare?
Din cate tin minte, angajatorul trebuie sa ofere un salariu mai mare in situatia in care postul pe care este angajata acea persoana necesita studii superioare.
Nu mai este obligat angajatorul la asa ceva ...

1. De la 01.01.2011 nu mai exista CCMN , astfel incat aplicarea coeficientilor de ierarhizare la stabilirea salariilor se poate face numai daca acestia sunt prevazuti in ccm aplicabil angajatorului sau in reg.intern al acestuia .

2. In lipsa unor astfel de prevederi, angajatorul este obligat să garanteze în plată un salariu brut lunar cel puţin egal cu salariul de bază minim brut pe ţară indiferent de studiile necesare pentru ocuparea unui post.... (aplicabil sectorului privat).
Va multumesc pentru lamuriri .