Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... cariera juridica in strainatate
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

cariera juridica in strainatate

Am terminat Facultatea de Drept in Romania dar as vrea sa stiu ce posibilitati sunt sa lucrez in strainatate in acest domeniu ? Trebuie sa dau ceva examene de echivalare ? sa mai urmez niste studii ?
Daca ne spuneti si unde doriti sa profesati in domeniu , poate vi se va oferi detalii mai exacte despre cum se poate profesa in domeniu in tara respectiva ... :)
Ok... Despre Italia vorbesc...
Profesia juridică poate fi exercitată în Italia de către persoanele care, după ce au obţinut calificările profesionale în ţările lor de origine, îndeplinesc celelalte condiţii prevăzute de decretele legislative menţionate mai sus. Aceste decrete stabilesc, de asemenea, criterii privind recunoaşterea calificărilor obţinute în străinătate.
Stimată doamnă,

Numeroase organizații din străinătate recrutează români, inclusiv la nivelul instituțiilor europene.

Vă dau un exemplu: procedura de selecție a personalului - EPSO - accesibilă aici:

[ link extern ]

Este doar unul dintre exemple, totuși, ideea este să vă stabiliți clar atât ținta, cât și posibilitățile concrete, pe urmă să începeți căutarea.

Cu stimă.