Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... MOSTENIRE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

MOSTENIRE

bunic+bunica decedati. ei au avut 2 copii(fata+baiat ambii decedati) fata a avut 5 fete care traiesc si sint casatorite. baiatul a avut 4 copii(2 baieti+2 fete in viata) sotul fetei decedate traieste. sotia baiatului decedat traieste. cum se va imparti averea???
florinlarion, utilizator
In doua parti egale, pe prima vor veni sotul supravietuitor si cele 5 fete si pe a doua sotia supravietuitoare si cei 4 copii.Sotii supravietuitori au cate 1/4(din 1/2) iar restul de 3/4 (din 1/2)impart in mod egal copiii.(dcaa bunicii sunt predecedati copiilor-parintilor)
LORELA UNGURIANU, Avocat
sotul fiicei decedate, o mosteneste pe sotie, nu pe socrii. Conteaza ca bunicii sa fi decedat inaintea fetei, fata la decesul ei sa fie mostenitoarea parintilor ei, ca din averea inital a bunicilor sa ajunga si la sotul fetei
fata a decedat inaintea bunicului la fel si baiatul
va multumesc f. mult
Daca si bunica a decedat dupa cei doi copii ai lor( ca nu vreti sa ziceti), averea ( bunicilor) se va imparti in doua. O parte se va imparti egal in 4, alta tot egal, in 5.
Sotii ambilor, nu mostenesc.. lor li se cuvine 1/4 doar din ce au avut sotii lor la data decesului.
gi-jane2, moderator